Domů Blog

Víte, jak roste čokoláda?

0

Abychom si mohli užívat chuť oblíbené tabulky čokolády nebo horkého čokoládového nápoje ozdobeného šlehačkou, musí projít rostlinka, z níž právě kakao pochází, několika kroky, jež ji dovedou do podoby, kterou tak důvěrně známe. Jaké kroky to jsou? Povíme vám, jak roste čokoláda.

Kde se bere čokoláda?

Ať už je vaší oblíbenou pochoutkou kakao v hrnečku, tabulka čokolády nebo samotný kakaový bob, původ jakéhokoliv čokoládového potěšení pochází z lusku, jež najdeme přímo uvnitř kmene kakaovníku. Najdeme ho převážně v tropických oblastech a jeho původ směřuje k území dnešního Mexika. Právě Mayové tam z něho totiž vařili hořké nápoje, které by se dali považovat za předchůdce kakaa, jaké známe dnes. K nám do Evropy dopravil kakao Kryštof Kolumbus. Svou slávu ale získal až poté, co se do nápoje začala přidávat vanilka a cukr. V případě horkého nápoje se jedná o na prach rozemleté kakaové boby. Boby se ale dále zpracovávají i na čokoládu – ta kvalitní by pak neměla obsahovat žádné rostlinné tuky, ale jen zmíněné boby, máslo a cukr.
Rozemletím a zahřátím kakaových bobů vzniká čokoládová hmota, jež by se dala nazvat i 100% hořkou čokoládou. Ta by ale chutnala možná jen opravdu velkým milovníkům hořké chuti. Proto proces výroby čokolády, kterou známe z pultů obchodů, dále pokračuje – třeba lisováním, přidáním sušeného mléka a cukru či doplněním dalších surovin a aromat. Kvalitní kakaové boby jsou tak alfou a omegou, pokud žádáte kvalitní výsledek. Kde ale takovou čokoládu shánět?

Vybírejte čokoládu chytře

Kvalitní čokoládu, která neobsahuje žádná chemická vylepšovadla nebo palmový olej najdete právě u Mountain Gorilla Coffee. Pochází totiž z námi dovezených kakaových bobů, které nebyly sklizeny dětskou prací. Zakoupením produktům Mountain Gorilla Coffee nepotěšíte jen vlastní chuťové buňky, ale pomůžete navíc tam, kde je to potřeba. Z prodeje naší čokolády i kávy totiž putuje příspěvek organizaci Gorilla Doctors, jež zachraňuje poslední žijící horské gorily přímo v ugandských pralesích. Mountain Gorilla Coffee tak nabízí čokoládu, která společně s vámi, jejími milovníky, dokáže opravdu veliké věci.

Imunitní systém ve vašem těle

0

Imunitní systém není umístěn v jednom orgánu, ale nachází se v mnoha různých, aby jeho buňky mohly zasáhnout, jakmile to bude nutné. K důležitému centru imunitního systému patří zejména kostní dřeň a brzlík. Ve slezině a lymfatických uzlinách a v lymfatických uzlinách se odehrávají důležité imunitní děje. Buňky v tkáních mohou cestovat a spojovat jednotlivé orgány a zajistit účinnost imunitních reakcí v místě nebezpečí.

Imunitní systém je připraven kontrolovat a chránit organismus již od narození. Kojenci a malé děti mají imunitní systém slabý a nevyzrálý. K jeho plnému rozvinutí dochází v průběhu života a zkušeností s vnějším prostředím a také vlastním organismem. Imunitní systém si dokáže zapamatovat „své prostředí“ a infekce, se kterými se organismus setkal. Principy těchto dějů jsou využívány v rámci očkování, kdy vakcína uměle naučí imunitní systém obraně proti nemocem.

Problémy s oslabenou imunitou

Velmi častým problémem jsou situace, které obecně nazýváme oslabená imunita, kdy se na člověka tzv. „lepí každá nemoc“. Na tuto situaci může mít vliv celá řada faktorů: vlivy počasí – teplotní výkyvy, dlouhodobé působení stresu, absence živin a vitaminů a dalších prvků. Úbytek obranyschopnosti může být způsoben také civilizačními vlivy, zejména onemocněními, které vyplývají z moderního způsobu života. Klasickým příkladem je například obezita a její důsledky.

Takzvané období nachlazení nastává zejména po vlhké zimě. V takovém klimatu dochází ke snadnému šíření virů a za takových podmínek je funkce imunitního systému přechodně snížena vzhledem k probíhající infekci. Z dlouhodobého hlediska může ovlivnit imunitu také stres a obezita, která je provázena metabolickými změnami

Na ryby na elektroskútru

0

Možnost vlastnit levné a spolehlivé vozítko a dopravit se na něm na vzdálenost několika kilometrů, to byl záměr pro vývoj elektrického skútru. Pravděpodobně na něm nebudete překonávat velké vzdálenosti a trhat rychlostní rekordy, ale to od něj ani nikdo nečeká.

Rybářské výlety na elektrickém skútru

Bez problému na něm prokličkujete dopravní zácpou i náročným terénem a dostanete se pohodlně i s vybavením až k rybníku. Nemusíte přemýšlet, kde zaparkujete auto a kam až pak budete muset dojít pěšky, nebo šlapat s naloženým kolem.

Právě na výlety za rybařením je elektroskútr ideálním přibližovadlem. Je tichý, nenáročný, nezávislý, jednoduchý, ekonomický a taky ekologický.

Elektroskútr versus auto

 • Elektroskútr je ekonomičtější
 • Nevypouštíte žádné toxické látky a zplodiny do ovzduší
 • Elektroskútr je tichý, lehký a čiperný
 • Dojedete až na místo
 • Servisní náklady proti autu jsou zde minimální
 • I elektroskútry mají slušný dojezd
 • Na používání elektroskútru nemá žádný vliv ani počasí, můžete s ním jezdit i v dešti
 • Na některé elektrické skútry nepotřebujete řidičské oprávnění
 • Jednoduchá obsluha

Elektroskútr versus kolo

V porovnání s obyčejným kolem vychází elektroskútr jednoznačně lépe.

 • Elektroskútr je pohodlnější a bezpečnější
 • Má mnohem zajímavější design
 • Má lepší stabilitu
 • Dostanete se s ním všude, tak jako na kole
 • Nemusíte se po nerovnoměrném terénu lopotit vlastními silami
 • Na elektroskútru pohodlně bez námahy uvezete i vybavení

Elektroskútr versus elektrokolo

 • Rozdíl může být v ceně, ale je možné koupit kvalitní skútr za cenu elektrokola
 • Elektrické kolo je pořád kolo
 • Elektrický skútr či e-Babeta je bezpečnější a stabilnější
 • Skútr proti kolu lépe vypadá a je pohodlnější
 • Na elektrickém skútru nemusíte šlapat, takže cestování je pro vás mnohem příjemnější, s vynaložením menší námahy

Ve srovnání s ostatními možnostmi dopravy vychází elektroskútr jednoznačně nejlíp. Dostanete se na něm snadno až k vodě, nemusíte se lopotit vlastními silami na kole nebo pěšky. Pohodlně se vezete i s vybavením a za každého počasí.

Elektroskútr je lehký a projedete s ním i špatně přístupnými stezkami, beze škod a dýmu. Při rybaření ho můžete mít hned u sebe, dá se zaparkovat kdekoliv na volném místě a budete ho tak mít pořád na očích.

 O jeho pohon se stará elektromotor, je tichý, neruší a neobtěžuje hlukem ani zplodinami.

Má minimální nároky na servis, využívání elektrického pohonu je výrazně levnější než ježdění na fosilní paliva. Elektroskútr lze snadno dobít i doma za zásuvky. Nevyžaduje pravidelnou výměnu jízdních kapalin a elektromotor je lehčí a menší.

Elektrický skútr je díky nižší váze lépe ovladatelný. Elektrické skútry mají hravý design, mají příjemně řešená sedadla a řídítka, jízda na nich je komfortní a příjemná.

Za připomenutí stojí také nová e-Babeta, která právě svým designem připomíná legendární staré benzínové babety a ocení jí tak milovníci retra. Můžete na ní jezdit bez registrace, pojištění a řidičského průkazu.

Elektrická vozítka pro seniory, jak je vybrat?

0

S věkem se v mnoha případech objevuje zhoršený zdravotní stav, který vede ke snížené mobilitě. Naštěstí ani starší lidé v současné době nemusejí na svobodu pohybu rezignovat. Co umí vozítka pro seniory?

Pohyb usnadní elektrická zařízení

Jistou možností je klasický elektrický vozík. Tato zařízení jsou však poměrně cenově náročná na pořízení a nejsou výjimkou ceny převyšující i 100 000 Kč.

Byť je možné za určitých podmínek nárokovat úhradu na pojišťovně, ne každý pacient na tuto možnost dosáhne. Podmínkou je oční, psychologické a interní vyšetření. Nakonec se musí pomůcka i schválit revizním lékařem.

Řada lidí se tak snaží nutné byrokracii vyhnout a rozhodne se pořídit si kompenzační pomůcku v podobě elektrického vozítka pro seniory. Ta se vyrábějí jako:

 • tříkolky
 • čtyřkolky

V podstatě se jedná o elektrické skútry, které slouží jednak pro osoby se sníženou pohyblivostí, ale i pro zdravé seniory, kteří si chtějí zajet například na nákup nebo na výlet do přírody.

Ač tak převládá zakořeněný pohled, že je takovýto skútr primárně jakousi alternativou elektrického vozíku, lze říci, že tomu tak není. Vozík je určen výrazněji handicapovanému uživateli. Skútr si může dopřát i zdravý senior jednoduše proto, aby si usnadnil život.

Podle čeho vybrat vozítka pro seniory

Při výběru konkrétního zařízení je tak potřeba si zodpovědět zejména následující dotazy:

 • kam budu jezdit
 • jak daleko budu jezdit
 • jak budu zařízení skladovat
 • jakou zátěž bude muset zařízení zvládnout

Z toho vyplývají následující kritéria výběru:

Trojkolka nebo čtyřkolka

Do náročnějšího terénu se více hodí hlavně typ čtyřkolky. Ty jsou stabilní. S trojkolovým modelem se však o něco lépe manipuluje a vejdete se s ním třeba i do výtahu. Dle zkušeností výrobců si obvykle čtyřkolky paradoxně pořizují spíše dámy.

Výkon motoru

Stejně tak lze do těchto podmínek doporučit především skútr s adekvátně vyšším výkonem a většími koly. Obvykle jsou elektrické vozíky pro důchodce osazeny motorem s výkonem až 1000 W.

Rychlost

Elektrická vozítka pro seniory nabídnou i možnost přepínání rychlosti v několika stupních. Maximální rychlost pak nepřevyšuje 25 km/h.

Dojezd

Důležitým parametrem je i dojezdová vzdálenost. Ta je podmíněna kapacitou baterie. Dojezd může činit cca 40-80 km, u městských modelů stačí kolem 20-40 km.

Nosnost

Zásadním parametrem je také nosnost. Nosnost elektrického vozítka pro seniory se pohybuje až na 150 kg. Některé modely jsou i dvoumístné a uvezou bez problémů i dva pasažéry. Vybavena jsou tato vozítka také speciálním úložným boxem, který pojme například nákup.

Nabíjení

Skútr se nabíjí standardně, z obyčejné zásuvky 220 V. Nijak se neliší například od mobilního telefonu. To samozřejmě podmiňuje dostupnost zdroje elektřiny. Myslete tak například i na to, zda elektrické vozítko dostanete do interiéru přes chodbu, vejdete se s ním do výtahu nebo zdoláte schody ve vchodu.

Rozdíl mezi bankou a nebankovní společností. Je půjčka opravdu pro každého?

0

Důvody pro půjčku mohou být různé. Někomu schází pár tisíc na nájem, jiný má před sebou nadmíru výhodnou možnost nákupu, dalšímu přestalo jezdit auto. Ať tak či onak, důležité je vědět, kam se v případě potřeby obrátit. Banka nebo nebankovní společnost?

Pokud selže naděje na půjčku v kruhu rodinném, případě od přátel nebo kolegů, prvně člověk zamíří do banky. Banky mají pověst solidních finančních partnerů, je jich všude plno a nejsnazší je zajít právě tam, kde už díky bankovnímu účtu o klientovi něco vědí. 

Zákazník banky většinou spoléhá, že mu banka úvěr poskytne, neboť sází na vzájemnou důvěru. Banka má přehled, jaké má klient měsíční příjmy a výdaje, což by mělo schválení půjčky napomoci. Není tomu tak vždy. 

Banky jsou v otázkách schvalování žádosti o půjčku velmi přísné. Pokud klienta znají, mohou si dovolit uvolnit vyšší částky, než u žadatelů nových, nicméně automaticky to neznamená poskytnutí úvěru. Není to půjčka pro každého

Kontrola úvěruschopnosti je u bank zásadní

Banky se před každou půjčkou klienta podrobně vyptávají na velké množství souvisejících informací. Zajímá je klientovo finanční pozadí a zázemí, vzdělání, pozice v zaměstnání a počet let u daného zaměstnavatele a samozřejmě výše mzdy, rovněž příjmy z brigád. 

Banka potřebuje vědět i to, kolik členů domácnosti žije spolu, včetně nezaopatřených dětí. Jaké jsou celkové výdaje, podrobně rozdělené na bydlení, základní potřeby, ošacení a volnočasové aktivity. To vše má vliv na posouzení bonity a schválení žádosti o půjčku. 

Před podpisem smlouvy o půjčce si banka vyžádá potvrzení příjmů od zaměstnavatele, stejně tak výčet klientových výdajů. 

Banky především zásadně lpí na kontrole úvěruschopnosti svých klientů v bankovních a nebankovních registrech. Ostatně jim to nařizuje zákon o spotřebitelském úvěru. Pokud v dluhových registrech banka objeví negativní záznam jakéhokoliv druhu, žádost samočinně uzavírá jako neúspěšnou. 

Příčinou záporného údaje v registrech může být prodlení se splátkami u dřívějších či stále probíhajících půjček, zamítnuté žádosti o úvěr u jiných věřitelů, případně pokud dlužník nesplácí vůbec. Historie zůstává v registrech po dobu několika let i po úspěšném splacení dluhu a ukončení smlouvy. 

To je pro bankovní klienty kámen úrazu. Člověk může být jakkoliv dlouholetým klientem dané banky, ovšem jakmile má potíže se splácením jinde, dává banka od jeho žádosti ruce pryč. Zákazníci tím pádem přicházejí o výhodnější půjčky s nižšími úroky než u nebankovních společností. 

Půjčka u nebankovní společnosti

Nebankovní společnosti se od běžných bank velmi liší. Jejich strategie schvalování půjček se vymyká bankovnímu systému. Společné mají zhruba jen to, že všechny subjekty poskytující finance musejí mít platnou licenci České národní banky

Zákon o spotřebitelském úvěru se však týká i nebankovních institucí. I ony jsou povinny nahlížet do dluhových registrů a zjištěnými daty se řídit. Musejí vědět, jaké pro ně poskytnutí úvěru představuje riziko, zejména co se týče klientů s nepříliš čistým úvěrovým štítem.

Nebankovní společnosti mají benevolentnější pravidla, ani to však neznamená, že je půjčka pro každého.  

Ovšem samy si posléze vyhodnotí, zda je pro ně riziko příliš velké či nikoliv. Mají vlastní pravomoc a svobodu rozhodnout se, zda peníze vyplatí a komu. Obecně platí, že čím vyšší risk se pojí s klientem, tím vyšší úrokovou sazbu a nižší sumu mu nabídnou. 

Přestože nebankovní společnosti výrazně ušetří na provozu kamenných poboček, musejí riziko vyvážit i nadstandardními úroky, RPSN a především obsáhlým sazebníkem za přídavné služby a ceníkem poplatků a sankcí. 

Ty společnosti, které nabízejí půjčky v hotovosti navíc potřebují platit obchodní zástupce, jejichž prostřednictvím dochází k výplatám půjček na ruku. Jako je tomu kupříkladu u Provident půjčky

K nebankovním ústavům se lidé obracejí v případech, pokud jim banky nepůjčí. Často na internetu hledají zkušenosti ostatních lidí, hesly typu “Smart půjčka – recenze”. Zajímají je především výše poplatků za poskytnutí půjčky a její vedení, výše úroků, penále za nesplácení či odklad splátek, nebo termíny splatnosti. 

Splatnost bývá u nebankovních společností velmi krátká, často i v týdenních intervalech, což může pro mnoho klientů být šibeniční. Jakýkoli požadavek na výjimku v obchodních podmínkách je zpoplatněn velkými částkami, což z nebankovní půjčky činí velké riziko. 

Jak si ulehčit od domácích prací a získat více času pro sebe

0

Když se dostaneme k tématu domácích prací, už jen jejich vyjmenovávání nám dokáže zabrat poměrně dost času. Mytí oken, úklid kuchyně a koupelny, vysávání a stírání podlahy údržba žaluzií, každodenní mytí náčiní,.. Mohli bychom pokračovat ještě dlouho, to však není cílem. Cílem je naopak ulehčit od těch činností, u kterých je to možné. Mytí oken bude snazší se stěrkou, která nejen že stírá, ale také saje vodu. Údržba žaluzií a odstraňování prachu bude snazší s prachovkou no a robotický čistič podlah dokáže perfektně vysát, a dokonce i vytřít podlahu tak, abychom se této činnosti mohli zbavit. Jak na to?

Jak funguje robotický čistič podlah

Než se rozhodnete k nákupu robotického čističe podlah, rádi bychom vám krátce představili jeho benefity. Jedním z těch nejdůležitějších samozřejmě je podlaha bez drobků, chomáčků prachu anebo chlupů z našich domácích miláčků. Dalším důležitým benefitem je také to, že k jeho spuštění není úplně nutné, abyste byli v jeho blízkosti. Pokud budete vědět, jak připravit domácnost k bezproblémovému úklidu a přidáte čistič podlah pro roboty v případě, že budete mít robotický vysavač s mopem a nádobkou na směs vody a čistícího prostředku, bude vás vítat kromě podlahy beze šmouh také příjemně provoněná domácnosti.

Příprava k úklidu

Pokud budete chtít vysavač spustit odkudkoliv ze světa, což je samozřejmě žádoucí, je vhodné podniknou pár kroků, kterým si toto umožníte a vysavači poskytnete vhodné podmínky. Nejprve ze země odstraňte vše, co by mohl nasát a tím předčasně ukončit svou činnost. Tím myslíme například kabely vedoucí k elektronice, ponožky nechané u koše na prádlo nebo tričko od pyžama, které sklouzlo na zem. Dál z podlahy odstraňte vše, co nemá dobrou stabilitu a vysavač samozřejmě nabijte a připravte pro něj směs k mytí podlah. Tím jsou vaše povinnosti pro úklid podlahy téměř u konce. Ať budete potřebovat, otevřete mobilní aplikaci a dejte pokyn k úklidu.

Jak koupit dálniční známku přes internet

0

Skončila doba samolepících dálničních známek, které se z předního skla tak špatně odstraňují. Dnes stačí pár minut na internetu a dálniční známka je vyřízena. Jak na nákup dálniční známky?

Kontrola dálniční známky je běžná věc, se kterou má zkušenost takřka každý řidič. Vyjíždět na dálnici bez ní se rozhodně nevyplácí. Dálniční známka je stejně důležitá jako lékárnička do auta či jízda s nabitou baterií.

Tradiční otázkaKde se dá koupit dálniční známka?” už většinu řidičů nepálí. Dá se koupit odkudkoliv prostřednictvím chytrého telefonu.

Pokud člověk nemá přístup k internetu, nebo zkrátka rád nakupuje v kamenných prodejnách, může dálniční známku pořídit i v klasickém obchodě. Míst, kde se dá koupit dálniční známka, existuje celá řada. 

Nákup online je jednoduchý a šetří čas i energii

Elektronickou dálniční známku lze pořídit nákupem v elektronickém obchodě na webu eDalnice.cz. V e-shopu stačí vyplnit základní údaje a zvolit variantu dálniční známky. Formulář je jasný, přehledný a jednoduchý, zvládne to skutečně každý.

Na výběr jsou dálniční známky s dobou platnosti jeden rok, třicet dní nebo deset dní. Řidič zároveň může zvolit začátek platnosti dálniční známky. Může to být až tři měsíce po nákupu.

Velkou výhodou nákupu dálniční známky přes internet je služba informační sms nebo e-mailu, která upozorní na končící platnost známky. Řidiče tak nemůže překvapit kontrola dálniční známky den po skončení platnosti.

Dálniční známka v kamenných prodejnách

Může se stát, že řidič nemá možnost pořídit si dálniční známku přes internet. V tomto případě je k dispozici řada míst, kde lze doklad pořídit osobně. Například na České poště nebo v síti čerpacích stanic EuroOil.

Postup je velmi podobný jako při nákupu přes internet. Údaje však řidič sám nevyplňuje, od toho je na nákupním místě obsluha. Údaje tedy stačí jen nadiktovat. Poté dostane řidič potvrzení o vyřízení dálniční známky.

Pokud se povede nadiktovat údaje chybně, je možné vše do 15 minut opravit. Vyplatí se tedy po nákupu vše rovnou překontrolovat.

Nákup dálniční známky v samoobslužných kioscích

Třetí varianta, jak získat dálniční známku, je návštěva samoobslužného kiosku. Vše probíhá podobně jako v předchozích variantách. Tentokrát však údaje vyplňuje opět řidič. Samoobslužné kiosky jsou umístěné v blízkosti hraničních přechodů.

Ceny dálničních známek v roce 2022

Řidiči platí v roce 2022 stejnou částku jako v roce 2021. Ceny různých variant dálničních známek jsou tyto:

 • dálniční známka na 10 dní: 310 Kč
 • dálniční známka na 30 dní: 440 Kč
 • dálniční známka na 1 rok: 1 500 Kč

Existují určité úlevy a zvýhodnění. Koho se týkají?

Ekologická cena dálniční známky

Ekologická cena snižuje cenu dálniční známky na polovinu. Vztahuje se na vozidla, která jsou poháněná zemním plynem nebo biometanem, netýká se však vozidel na LPG pohon. 

Úplné osvobození od dálniční známky

Dálniční známku nemusí hradit majitelé vozidel na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon, jejichž SPZ začíná písmeny EL. Stejná úleva se týká i majitelů historických vozidel

Majitelé historických vozidel nemusí platit za dálniční známku.

Platit za dálniční známku nemusí ani držitelé průkazu ZTP a vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí léčených kvůli zhoubným nádorům nebo hemoblastóze. 

Na co si dát pozor, když kupujete nové střešní nosiče?

0

U každého zboží si přejeme, aby bylo kvalitní, spolehlivé a sloužilo nám bez nutnosti reklamace po mnoho let. Tohle určitě očekáváme i v případě, kdy se vydáme do prodejny s autodoplňky a chceme si koupit střešní nosiče. Možná je znáte pod názvem zahrádka, nebo střešní příčníky. Jak vybírat, abychom byli spokojeni dnes i za pět let?

Jak se budou střešní nosič upevňovat?

První rozdíl, na který je třeba při výběru myslet, spočívá v tom, jak se na střechu střešní nosiče upevňují. U některých je potřeba tzv. hagusy či podélníky, další se nasazují pod lem střechy, další do fixních bodů. Pokud pořídíte ten správný, dobře drží každý z nich. Jestliže vyberete špatně, zbývá jen výměna. Kvalitní prodejce autodoplňků vám ale rád poradí, některé e-shopy mají dokonce filtry na hodící se nosiče dle značek, modelů a ročníků aut.

Pozor na správný materiál

Střešní nosiče se prodávají od cca 1 200 Kč po 10 000 Kč. Díky čemu vzniká tak velký rozdíl? Především díky použitému materiálu. Plastové jsou nejlevnější, ale jejich nosnost je velmi nízká. Postačí vám např. na převoz dvou párů lyží, které bezpečně uvezou.

Pokud chcete převážet střešní box o objemu 450 litrů, určitě se podívejte na pevnější, a tím i bezpečnější střešní nosiče z oceli a hliníku. V drtivé většině případů lze říci, že dražší nosič vám uveze větší zátěž.

Nosiče opatřené proti krádeži

V mnoha případech je součástí střešních nosičů i zabezpečovací systém. Jednoduše jsou nosiče uzamykatelné, a vy k nim dostanete klíč, čímž je budete chránit před zloději. Užívá vás automobil a nosiče víc? V tom případě si zřejmě budete chtít dokoupit další klíče, což je možné.

Už si víc nebudete muset půjčovat kola nebo lyže na horách a ušetříte nemalé peníze. Vydejte se do prodejny autodoplňků a vyberte si ty správné střešní nosiče.

Přivítejte Velikonoce s šálkem kávy

0

Dobrá káva potěší chuťové pohárky bez ohledu na roční období. Co ale právě teď, s přicházejícím jarem, ochutnat takovou, kterou jste ještě nepili? Přečtěte si, jak se kávy rozlišují a kde sehnat ta nejkvalitnější zrna pro ten nejlepší požitek z napití.

Presso, nebo espresso?

Pojďme se podívat na nejznámější způsoby přípravy kávy. Pokud si stále dokola objednáváte espresso, což je jediný správný název 30ml nápoje, který je zároveň základem všech další kávových lahůdek, pravděpodobně máte rádi silnou a aromatickou kávu. Právě takové by totiž espresso mělo být. Ze stejné dávky kávy, za to s polovinou vody, připravíte caffé ristretto – jedná se tedy o nejmenší možné espresso. V žádném případě to ale není piccolo. Tenhle název totiž v kávovém světě vůbec neexistuje. Slabší espresso najdete pod názvem caffé americano nebo caffé lungo – u obou typů zůstává v hrnku jedno klasické espresso, které je dolito větším množstvím vody. U lunga jde o 60 ml, u americana dokonce o 200 ml. Caffé macchiato je espresso s přidanou horkou našlehanou mléčnou pěnou, oproti tomu latte macchiato obsahuje našlehané pěny až 250 ml. Dalším z oblíbených kávových nápojů je bezesporu cappuccino. To se servíruje jako 150 – 180ml nápoj, skládá se z klasického espressa, horkého mléka a našlehané pěny. Dvojnásobnou dávkou espressa vznikne neméně známý flat white. Po světě ale můžete narazit na spousta dalších variant přípravy kávy – v létě je například stále více vyhledávaným nápojem espresso tonic nebo klasická ledová káva.

Jak připravit dobrou kávu?

Že jste dostali chuť vyzkoušet jinou přípravu kávy? V tom případě se zazásobte kvalitními zrny. Právě ty, společně s teplotou vody, totiž hrají prim při přípravě opravdu dobrého nápoje. Taková zrna (a nejen ta) najdete třeba na webu mountain-gorilla.cz. Vaše velikonoční káva tak bude obsahovat ta nejlepší zrna, která si jen dovedete představit. Tato káva totiž pochází ze sopečného pohoří, kde její pěstování neničí ekosystém deštných pralesů a je pěstována šetrně a s láskou. 

Káva, která pomáhá

Zakoupením některých zrn značky Mountain Gorilla Coffee si zaručíte nejen výraznou chuť a příjemné aroma výsledného nápoje, ale také dobrý pocit u srdce – část peněz z prodeje kávy totiž putuje organizaci Gorilla Doctors, která se v samém srdci ugandských deštných pralesů stará o záchranu posledních žijících horských goril.

Tak co, už víte, která kávová zrnka budou vaše? 

Jak co nejlépe využít baterii vašeho elektrokola?

0

Elektrokola se nám rozrostly jako houby po dešti. Jsou velmi oblíbená a má to spoustu důvodů. Nejenže se mohou na delší vzdálenosti vydat i lidé s horší fyzickou kondicí a zdravotními problémy s pohybovým aparátem. Ale šetří i životní prostředí, pokud elektrokolem nahradíte automobil při cestě do práce.

Jedním z největších strašáků majitelů elektrokol je, že baterii elektrokola dojde „šťáva“ v tom nejvíc nejnevhodnějším okamžiku. Sice se domů dostanete, když si zpáteční cestu poctivě odšlapete. Zábavné to však nebude.

Už když si kupujete novéelektrokolo, měli byste přemýšlet nad tím, jaký dojezd bude pro váš styl ježdění optimální. Každé elektrokolo má od výrobce garantovaný dojezd. Toto číslo však platí v případě optimálních podmínek, někde na rovině. S větší zátěží a do kopců se bude snižovat. Proto raději počítejte s menším nájezdem, abyste se stihli včas z výletu vrátit.

Skutečný dojezd bohužel kromě recenzí na internetu zjistíte až v praxi. Vydávejte se zpočátku jen na kratší výlety a sledujte, jak baterie reaguje na různé podmínky.

O baterii elektrokola se musíte starat

Baterie elektrokola je jeho srdíčkem, aby byla v pohodě, musíte se o ni řádně starat. Nenabíjete ji na poslední chvíli, snažte se ji udržovat plnou, kdykoliv jste v dosahu elektřiny. Vyhnete se tak tomu, že při neplánovaném výletu ji budete nabíjet na poslední chvíli. Kontrolky vašeho kola vám nemusí přesně hlásit odpovídající dojezd. Abyste nemuseli sebou na výlet tahat nabíječku, dobíjejte si baterii elektrokola plně nabitou. Asistenční režim jízdy do kopce velmi rychle spotřebovává energii.

Jestliže se přeci jen ocitnete v situaci, kdy vám baterie dochází, na rovinách asistenční systém nepoužívejte, nechte si energii v baterii do kopců. Máte-li dojem, že baterie ve vašem elektrokole vydrží na čím dál kratší cesty, vydejte se do servisu, kde vám baterii odborně zkontrolují. Možná bude nutné koupit baterii do elektrokola novou.

Nejnovější články