Domů Blog

Rozdíl mezi bankou a nebankovní společností. Je půjčka opravdu pro každého?

0

Důvody pro půjčku mohou být různé. Někomu schází pár tisíc na nájem, jiný má před sebou nadmíru výhodnou možnost nákupu, dalšímu přestalo jezdit auto. Ať tak či onak, důležité je vědět, kam se v případě potřeby obrátit. Banka nebo nebankovní společnost?

Pokud selže naděje na půjčku v kruhu rodinném, případě od přátel nebo kolegů, prvně člověk zamíří do banky. Banky mají pověst solidních finančních partnerů, je jich všude plno a nejsnazší je zajít právě tam, kde už díky bankovnímu účtu o klientovi něco vědí. 

Zákazník banky většinou spoléhá, že mu banka úvěr poskytne, neboť sází na vzájemnou důvěru. Banka má přehled, jaké má klient měsíční příjmy a výdaje, což by mělo schválení půjčky napomoci. Není tomu tak vždy. 

Banky jsou v otázkách schvalování žádosti o půjčku velmi přísné. Pokud klienta znají, mohou si dovolit uvolnit vyšší částky, než u žadatelů nových, nicméně automaticky to neznamená poskytnutí úvěru. Není to půjčka pro každého

Kontrola úvěruschopnosti je u bank zásadní

Banky se před každou půjčkou klienta podrobně vyptávají na velké množství souvisejících informací. Zajímá je klientovo finanční pozadí a zázemí, vzdělání, pozice v zaměstnání a počet let u daného zaměstnavatele a samozřejmě výše mzdy, rovněž příjmy z brigád. 

Banka potřebuje vědět i to, kolik členů domácnosti žije spolu, včetně nezaopatřených dětí. Jaké jsou celkové výdaje, podrobně rozdělené na bydlení, základní potřeby, ošacení a volnočasové aktivity. To vše má vliv na posouzení bonity a schválení žádosti o půjčku. 

Před podpisem smlouvy o půjčce si banka vyžádá potvrzení příjmů od zaměstnavatele, stejně tak výčet klientových výdajů. 

Banky především zásadně lpí na kontrole úvěruschopnosti svých klientů v bankovních a nebankovních registrech. Ostatně jim to nařizuje zákon o spotřebitelském úvěru. Pokud v dluhových registrech banka objeví negativní záznam jakéhokoliv druhu, žádost samočinně uzavírá jako neúspěšnou. 

Příčinou záporného údaje v registrech může být prodlení se splátkami u dřívějších či stále probíhajících půjček, zamítnuté žádosti o úvěr u jiných věřitelů, případně pokud dlužník nesplácí vůbec. Historie zůstává v registrech po dobu několika let i po úspěšném splacení dluhu a ukončení smlouvy. 

To je pro bankovní klienty kámen úrazu. Člověk může být jakkoliv dlouholetým klientem dané banky, ovšem jakmile má potíže se splácením jinde, dává banka od jeho žádosti ruce pryč. Zákazníci tím pádem přicházejí o výhodnější půjčky s nižšími úroky než u nebankovních společností. 

Půjčka u nebankovní společnosti

Nebankovní společnosti se od běžných bank velmi liší. Jejich strategie schvalování půjček se vymyká bankovnímu systému. Společné mají zhruba jen to, že všechny subjekty poskytující finance musejí mít platnou licenci České národní banky

Zákon o spotřebitelském úvěru se však týká i nebankovních institucí. I ony jsou povinny nahlížet do dluhových registrů a zjištěnými daty se řídit. Musejí vědět, jaké pro ně poskytnutí úvěru představuje riziko, zejména co se týče klientů s nepříliš čistým úvěrovým štítem.

Nebankovní společnosti mají benevolentnější pravidla, ani to však neznamená, že je půjčka pro každého.  

Ovšem samy si posléze vyhodnotí, zda je pro ně riziko příliš velké či nikoliv. Mají vlastní pravomoc a svobodu rozhodnout se, zda peníze vyplatí a komu. Obecně platí, že čím vyšší risk se pojí s klientem, tím vyšší úrokovou sazbu a nižší sumu mu nabídnou. 

Přestože nebankovní společnosti výrazně ušetří na provozu kamenných poboček, musejí riziko vyvážit i nadstandardními úroky, RPSN a především obsáhlým sazebníkem za přídavné služby a ceníkem poplatků a sankcí. 

Ty společnosti, které nabízejí půjčky v hotovosti navíc potřebují platit obchodní zástupce, jejichž prostřednictvím dochází k výplatám půjček na ruku. Jako je tomu kupříkladu u Provident půjčky

K nebankovním ústavům se lidé obracejí v případech, pokud jim banky nepůjčí. Často na internetu hledají zkušenosti ostatních lidí, hesly typu “Smart půjčka – recenze”. Zajímají je především výše poplatků za poskytnutí půjčky a její vedení, výše úroků, penále za nesplácení či odklad splátek, nebo termíny splatnosti. 

Splatnost bývá u nebankovních společností velmi krátká, často i v týdenních intervalech, což může pro mnoho klientů být šibeniční. Jakýkoli požadavek na výjimku v obchodních podmínkách je zpoplatněn velkými částkami, což z nebankovní půjčky činí velké riziko. 

Jak si ulehčit od domácích prací a získat více času pro sebe

0

Když se dostaneme k tématu domácích prací, už jen jejich vyjmenovávání nám dokáže zabrat poměrně dost času. Mytí oken, úklid kuchyně a koupelny, vysávání a stírání podlahy údržba žaluzií, každodenní mytí náčiní,.. Mohli bychom pokračovat ještě dlouho, to však není cílem. Cílem je naopak ulehčit od těch činností, u kterých je to možné. Mytí oken bude snazší se stěrkou, která nejen že stírá, ale také saje vodu. Údržba žaluzií a odstraňování prachu bude snazší s prachovkou no a robotický čistič podlah dokáže perfektně vysát, a dokonce i vytřít podlahu tak, abychom se této činnosti mohli zbavit. Jak na to?

Jak funguje robotický čistič podlah

Než se rozhodnete k nákupu robotického čističe podlah, rádi bychom vám krátce představili jeho benefity. Jedním z těch nejdůležitějších samozřejmě je podlaha bez drobků, chomáčků prachu anebo chlupů z našich domácích miláčků. Dalším důležitým benefitem je také to, že k jeho spuštění není úplně nutné, abyste byli v jeho blízkosti. Pokud budete vědět, jak připravit domácnost k bezproblémovému úklidu a přidáte čistič podlah pro roboty v případě, že budete mít robotický vysavač s mopem a nádobkou na směs vody a čistícího prostředku, bude vás vítat kromě podlahy beze šmouh také příjemně provoněná domácnosti.

Příprava k úklidu

Pokud budete chtít vysavač spustit odkudkoliv ze světa, což je samozřejmě žádoucí, je vhodné podniknou pár kroků, kterým si toto umožníte a vysavači poskytnete vhodné podmínky. Nejprve ze země odstraňte vše, co by mohl nasát a tím předčasně ukončit svou činnost. Tím myslíme například kabely vedoucí k elektronice, ponožky nechané u koše na prádlo nebo tričko od pyžama, které sklouzlo na zem. Dál z podlahy odstraňte vše, co nemá dobrou stabilitu a vysavač samozřejmě nabijte a připravte pro něj směs k mytí podlah. Tím jsou vaše povinnosti pro úklid podlahy téměř u konce. Ať budete potřebovat, otevřete mobilní aplikaci a dejte pokyn k úklidu.

Jak koupit dálniční známku přes internet

0

Skončila doba samolepících dálničních známek, které se z předního skla tak špatně odstraňují. Dnes stačí pár minut na internetu a dálniční známka je vyřízena. Jak na nákup dálniční známky?

Kontrola dálniční známky je běžná věc, se kterou má zkušenost takřka každý řidič. Vyjíždět na dálnici bez ní se rozhodně nevyplácí. Dálniční známka je stejně důležitá jako lékárnička do auta či jízda s nabitou baterií.

Tradiční otázkaKde se dá koupit dálniční známka?” už většinu řidičů nepálí. Dá se koupit odkudkoliv prostřednictvím chytrého telefonu.

Pokud člověk nemá přístup k internetu, nebo zkrátka rád nakupuje v kamenných prodejnách, může dálniční známku pořídit i v klasickém obchodě. Míst, kde se dá koupit dálniční známka, existuje celá řada. 

Nákup online je jednoduchý a šetří čas i energii

Elektronickou dálniční známku lze pořídit nákupem v elektronickém obchodě na webu eDalnice.cz. V e-shopu stačí vyplnit základní údaje a zvolit variantu dálniční známky. Formulář je jasný, přehledný a jednoduchý, zvládne to skutečně každý.

Na výběr jsou dálniční známky s dobou platnosti jeden rok, třicet dní nebo deset dní. Řidič zároveň může zvolit začátek platnosti dálniční známky. Může to být až tři měsíce po nákupu.

Velkou výhodou nákupu dálniční známky přes internet je služba informační sms nebo e-mailu, která upozorní na končící platnost známky. Řidiče tak nemůže překvapit kontrola dálniční známky den po skončení platnosti.

Dálniční známka v kamenných prodejnách

Může se stát, že řidič nemá možnost pořídit si dálniční známku přes internet. V tomto případě je k dispozici řada míst, kde lze doklad pořídit osobně. Například na České poště nebo v síti čerpacích stanic EuroOil.

Postup je velmi podobný jako při nákupu přes internet. Údaje však řidič sám nevyplňuje, od toho je na nákupním místě obsluha. Údaje tedy stačí jen nadiktovat. Poté dostane řidič potvrzení o vyřízení dálniční známky.

Pokud se povede nadiktovat údaje chybně, je možné vše do 15 minut opravit. Vyplatí se tedy po nákupu vše rovnou překontrolovat.

Nákup dálniční známky v samoobslužných kioscích

Třetí varianta, jak získat dálniční známku, je návštěva samoobslužného kiosku. Vše probíhá podobně jako v předchozích variantách. Tentokrát však údaje vyplňuje opět řidič. Samoobslužné kiosky jsou umístěné v blízkosti hraničních přechodů.

Ceny dálničních známek v roce 2022

Řidiči platí v roce 2022 stejnou částku jako v roce 2021. Ceny různých variant dálničních známek jsou tyto:

  • dálniční známka na 10 dní: 310 Kč
  • dálniční známka na 30 dní: 440 Kč
  • dálniční známka na 1 rok: 1 500 Kč

Existují určité úlevy a zvýhodnění. Koho se týkají?

Ekologická cena dálniční známky

Ekologická cena snižuje cenu dálniční známky na polovinu. Vztahuje se na vozidla, která jsou poháněná zemním plynem nebo biometanem, netýká se však vozidel na LPG pohon. 

Úplné osvobození od dálniční známky

Dálniční známku nemusí hradit majitelé vozidel na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon, jejichž SPZ začíná písmeny EL. Stejná úleva se týká i majitelů historických vozidel

Majitelé historických vozidel nemusí platit za dálniční známku.

Platit za dálniční známku nemusí ani držitelé průkazu ZTP a vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí léčených kvůli zhoubným nádorům nebo hemoblastóze. 

Na co si dát pozor, když kupujete nové střešní nosiče?

0

U každého zboží si přejeme, aby bylo kvalitní, spolehlivé a sloužilo nám bez nutnosti reklamace po mnoho let. Tohle určitě očekáváme i v případě, kdy se vydáme do prodejny s autodoplňky a chceme si koupit střešní nosiče. Možná je znáte pod názvem zahrádka, nebo střešní příčníky. Jak vybírat, abychom byli spokojeni dnes i za pět let?

Jak se budou střešní nosič upevňovat?

První rozdíl, na který je třeba při výběru myslet, spočívá v tom, jak se na střechu střešní nosiče upevňují. U některých je potřeba tzv. hagusy či podélníky, další se nasazují pod lem střechy, další do fixních bodů. Pokud pořídíte ten správný, dobře drží každý z nich. Jestliže vyberete špatně, zbývá jen výměna. Kvalitní prodejce autodoplňků vám ale rád poradí, některé e-shopy mají dokonce filtry na hodící se nosiče dle značek, modelů a ročníků aut.

Pozor na správný materiál

Střešní nosiče se prodávají od cca 1 200 Kč po 10 000 Kč. Díky čemu vzniká tak velký rozdíl? Především díky použitému materiálu. Plastové jsou nejlevnější, ale jejich nosnost je velmi nízká. Postačí vám např. na převoz dvou párů lyží, které bezpečně uvezou.

Pokud chcete převážet střešní box o objemu 450 litrů, určitě se podívejte na pevnější, a tím i bezpečnější střešní nosiče z oceli a hliníku. V drtivé většině případů lze říci, že dražší nosič vám uveze větší zátěž.

Nosiče opatřené proti krádeži

V mnoha případech je součástí střešních nosičů i zabezpečovací systém. Jednoduše jsou nosiče uzamykatelné, a vy k nim dostanete klíč, čímž je budete chránit před zloději. Užívá vás automobil a nosiče víc? V tom případě si zřejmě budete chtít dokoupit další klíče, což je možné.

Už si víc nebudete muset půjčovat kola nebo lyže na horách a ušetříte nemalé peníze. Vydejte se do prodejny autodoplňků a vyberte si ty správné střešní nosiče.

Přivítejte Velikonoce s šálkem kávy

0

Dobrá káva potěší chuťové pohárky bez ohledu na roční období. Co ale právě teď, s přicházejícím jarem, ochutnat takovou, kterou jste ještě nepili? Přečtěte si, jak se kávy rozlišují a kde sehnat ta nejkvalitnější zrna pro ten nejlepší požitek z napití.

Presso, nebo espresso?

Pojďme se podívat na nejznámější způsoby přípravy kávy. Pokud si stále dokola objednáváte espresso, což je jediný správný název 30ml nápoje, který je zároveň základem všech další kávových lahůdek, pravděpodobně máte rádi silnou a aromatickou kávu. Právě takové by totiž espresso mělo být. Ze stejné dávky kávy, za to s polovinou vody, připravíte caffé ristretto – jedná se tedy o nejmenší možné espresso. V žádném případě to ale není piccolo. Tenhle název totiž v kávovém světě vůbec neexistuje. Slabší espresso najdete pod názvem caffé americano nebo caffé lungo – u obou typů zůstává v hrnku jedno klasické espresso, které je dolito větším množstvím vody. U lunga jde o 60 ml, u americana dokonce o 200 ml. Caffé macchiato je espresso s přidanou horkou našlehanou mléčnou pěnou, oproti tomu latte macchiato obsahuje našlehané pěny až 250 ml. Dalším z oblíbených kávových nápojů je bezesporu cappuccino. To se servíruje jako 150 – 180ml nápoj, skládá se z klasického espressa, horkého mléka a našlehané pěny. Dvojnásobnou dávkou espressa vznikne neméně známý flat white. Po světě ale můžete narazit na spousta dalších variant přípravy kávy – v létě je například stále více vyhledávaným nápojem espresso tonic nebo klasická ledová káva.

Jak připravit dobrou kávu?

Že jste dostali chuť vyzkoušet jinou přípravu kávy? V tom případě se zazásobte kvalitními zrny. Právě ty, společně s teplotou vody, totiž hrají prim při přípravě opravdu dobrého nápoje. Taková zrna (a nejen ta) najdete třeba na webu mountain-gorilla.cz. Vaše velikonoční káva tak bude obsahovat ta nejlepší zrna, která si jen dovedete představit. Tato káva totiž pochází ze sopečného pohoří, kde její pěstování neničí ekosystém deštných pralesů a je pěstována šetrně a s láskou. 

Káva, která pomáhá

Zakoupením některých zrn značky Mountain Gorilla Coffee si zaručíte nejen výraznou chuť a příjemné aroma výsledného nápoje, ale také dobrý pocit u srdce – část peněz z prodeje kávy totiž putuje organizaci Gorilla Doctors, která se v samém srdci ugandských deštných pralesů stará o záchranu posledních žijících horských goril.

Tak co, už víte, která kávová zrnka budou vaše? 

Jak co nejlépe využít baterii vašeho elektrokola?

0

Elektrokola se nám rozrostly jako houby po dešti. Jsou velmi oblíbená a má to spoustu důvodů. Nejenže se mohou na delší vzdálenosti vydat i lidé s horší fyzickou kondicí a zdravotními problémy s pohybovým aparátem. Ale šetří i životní prostředí, pokud elektrokolem nahradíte automobil při cestě do práce.

Jedním z největších strašáků majitelů elektrokol je, že baterii elektrokola dojde „šťáva“ v tom nejvíc nejnevhodnějším okamžiku. Sice se domů dostanete, když si zpáteční cestu poctivě odšlapete. Zábavné to však nebude.

Už když si kupujete novéelektrokolo, měli byste přemýšlet nad tím, jaký dojezd bude pro váš styl ježdění optimální. Každé elektrokolo má od výrobce garantovaný dojezd. Toto číslo však platí v případě optimálních podmínek, někde na rovině. S větší zátěží a do kopců se bude snižovat. Proto raději počítejte s menším nájezdem, abyste se stihli včas z výletu vrátit.

Skutečný dojezd bohužel kromě recenzí na internetu zjistíte až v praxi. Vydávejte se zpočátku jen na kratší výlety a sledujte, jak baterie reaguje na různé podmínky.

O baterii elektrokola se musíte starat

Baterie elektrokola je jeho srdíčkem, aby byla v pohodě, musíte se o ni řádně starat. Nenabíjete ji na poslední chvíli, snažte se ji udržovat plnou, kdykoliv jste v dosahu elektřiny. Vyhnete se tak tomu, že při neplánovaném výletu ji budete nabíjet na poslední chvíli. Kontrolky vašeho kola vám nemusí přesně hlásit odpovídající dojezd. Abyste nemuseli sebou na výlet tahat nabíječku, dobíjejte si baterii elektrokola plně nabitou. Asistenční režim jízdy do kopce velmi rychle spotřebovává energii.

Jestliže se přeci jen ocitnete v situaci, kdy vám baterie dochází, na rovinách asistenční systém nepoužívejte, nechte si energii v baterii do kopců. Máte-li dojem, že baterie ve vašem elektrokole vydrží na čím dál kratší cesty, vydejte se do servisu, kde vám baterii odborně zkontrolují. Možná bude nutné koupit baterii do elektrokola novou.

Za lahodným portským vínem nemusíte cestovat do Portugalska

0

Velmi dobré víno se vždycky vryje do paměti a při vzpomínce na něj to dokáže vyloudit i tu správnou chuť. Rázem jako by se probudila velká chuť a touha po sklence. Naštěstí žijeme v moderní době, kdy není problém si kvalitní vína zakoupit ve vinotéce nebo dokonce v kteroukoliv hodinu si je objednat z internetu.

Chutná vína z ciziny

Snad každý již někdy ochutnal víno na své dovolené. Některá sice nezaujala, ale jiná například byla tak lahodná, že jste litovali, že si nemůžete přivézt více lahví. Je několik států, které se mohou pyšnit svými produkty. My se ale tentokrát podíváme na portugalské víno. Jeho historie je skutečně velmi zajímavá a jedno je jisté, kdyby neexistovalo francouzské víno, tak by se, těžko proslavilo portské. Francie vína dovážela do Anglie a zde byla velmi oblíbená, nicméně válka je válka a další různé vzájemné intriky dovedly vše k tomu, že se obchodování zastavilo.

Britští milovníci vína se rozjeli do světa a ejhle skutečně na svém putovním výzkumu našli takové víno, které bylo na patře lahodné a bylo výborné. Ale co naplat. Cesta dlouhá, technologie zpracování nebyla tak vyspělá a víno se dováželo zkažené. Ještě obchodníci zkoušeli různé triky, jak zkažené víno zachránit, ale jak to nemá barvu, chuť a vůni, tak to na trhu moc neuspěje. Vydali se znovu a až v Portugalsku narazili na opata, který jim dal ochutnat červené víno, které mělo nádhernou barvu, skvělou vůni, a nakonec ta chuť se popsat ani nedala. Portské víno tak poprvé vycestovalo za hranice ve větším množství. A ani po stovkách dlouhých let neztratilo na kvalitě. Portské víno se i dnes řadí mezi největší evropská vína.

Historie vrytá do vína

Portské víno je skutečně něco, co nezapomenete, jakmile se jednou s ním setkáte. Je to historie, která vytěžila z války a rovněž není od věci si udělat i návštěvu v této oblasti. Ihned se vám připomene víno, chuť, vůně a vše s ním spojené, sotva si jen přivoníte ke sklence, a to můžete stát na druhém konci světa. Nejkrásnější vinice jsou v údolí řeky Douro, v severní části Portugalska. Stranou nezůstává region Vinho Verde, což v překladu značí zelené víno. Díky tomu je víno tak označené, ale samozřejmě pochutnáte si na bílém, červeném nebo i na růžovém vinném skvostu z této oblasti. Prodej vína je možný po celém světě, a i u nás naleznete mnoho různých variant portského vína.

Jeho sytou barvu si zamilujete: Nechte se nadchnout citrínem

0

Svým zářivě žlutým odstínem vnáší do života radost a optimismus. Připomíná drobné slunce, jehož paprsek se dovedným rukám šperkařů podařilo zachytit a připoutat do náramků, prstenů nebo přívěsků.

Běžně se ve volné přírodě vyskytují bledě žluté citríny. Právě podle charakteristického odstínu poznáte, že se jedná o pravý citrín, nikoli upravený ametyst, který je oranžový. Někdy se tyto minerály vyznačují i kouřovým či lehce nazelenalým zabarvením.

I citríny však mohou dosáhnout intenzivních a sytých barev. Zodpovědné je za to vyšší množství železitých iontů. Mezi lidmi k nejžádanějším proto patří sytě oranžové citríny s červenými odlesky, které se nazývají „madeiry“, popřípadě „palmeiry“, což jsou nerosty typické oranžově jantarovým zbarvením.

Nelze se proto divit, že citrín patří k nejkrásnějším minerálům. V klenotnictví je však zpracováván poměrně vzácně. Obvykle je vybroušen do tvaru fasetového brusu, kabošonu nebo ve formě glyptik. Šperky s citrínem proto představují jedinečný unikát, který na první pohled okouzlí každého ve vašem okolí. Prsteny s citrínem kombinují nejen tyto krásné kameny, ale i jiné.

Další informace se dočtete zde v našem článku o citrínech.

Držte se vědy! Tady je čas, kdy káva účinkuje na naše tělo nejlépe

0

Kdy ráno pijete kávu? Hned, jak otevřete oči? Podle nových studií byste s jejím popíjením měli rozhodně počkat. Zde je vysvětlení, proč.

Pravda 07.07.2021 14:30 žena, káva, kaviareňFoto: Shutterstock
Kdy si dopřejete během dne kávu?
Steven Miller, neurovědec z „University of Health Sciences“ v Marylandu, přišel na optimální čas na ranní kávu. Podle něj bychom s ranní kafíčkem měli počkat do 9:30. Jeho vysvětlení? V době mezi osmou a devátou ráno je hladina kortizolu v naší krvi obzvlášť vysoká. Kortizol je stresový hormon, který podporuje tělo ve fázi probuzení a řídí naši bdělost. Steven Miller proto doporučuje vypít první kávu nejméně 1,5 hodiny po probuzení.

Předpokládá, že člověk vstává kolem osmé hodiny. Ráno je káva pravděpodobně nejúčinnější mezi 9.30 a 11.30, kdy je hladina kortizolu v krvi nízká – takové jsou zjištění zmíněného vědce. Tento čas umožňuje tělu lépe zpracovat stimulující kofein.

javro, PR článek, reklama, nepoužívat
ČTĚTE VÍCE
Pokud má káva pomáhat, třeba ji umět pít
Pokud si totiž dopřejete kávu v době, kdy už přirozený hormon kortizol účinkuje, můžete si vytvořit odolnost vůči kofeinu. Káva snižuje produkci kortizolu a tím snižuje vaši energii. Důsledek – káva nefunguje tak, jak by měla a tělo vyžaduje ještě více kofeinu.

Pokud však vstanete před osmou hodinou ráno, vaše hladina kortizolu stoupne o něco dříve. Pokud vstanete později, zvýšení hladiny kortizolu v krvi se odloží na pozdější dobu.

Podle Millera se hladina kortizolu přirozeně zvyšuje od 12:00 do 13:00 a od 17:30 do 18:30. Odpolední káva je tak podle jeho zjištění nejlepší kolem 14:00 a 15:00.

Co se stane s vaším tělem, když začnete méně solit? Určitě se to vyplatí

0

Sůl dodává jídlům chuť a dovoluje nám vychutnávat si úplně jiné potěšení na jazyku, jako v případě, že chybí. Na druhé straně je třeba se solí zacházet opatrně. Pokud začnete používat slánku méně často, tělo se vám odmění. Důvodů na snížení solení je opravdu více než dost.

MaM 10.07.2021 13:00 sůl, chliebFoto: Shutterstock
Nejvíce soli přijmeme průmyslová zpracovanými jídly, uzeninami, balenou stravou ve fastfoodech.
Jídlo si užijete jinak
Sůl stimuluje chuťové pohárky a čím více solíte, tím více máte pocit, že běžné jídla jsou méně slané. Pokud začnete solit méně, vaše tělo se přizpůsobí a po čase si budete opět užívat mnohem více chutí, než jen slanou.

Snižte riziko cukrovky
Nejvíce soli přijmeme průmyslová zpracovanými jídly, uzeninami, balenou stravou ve fastfoodech a podobně. Ukázalo se, že právě vysoký podíl slaných polotovarů zvyšuje riziko vzniku cukrovky. Pokud tuto stravu přestal vyhledávat, máte vyšší pravděpodobnost zůstat bez diabetu.

Zlepšíte si paměť
Schopnost myslet a vytvářet si vzpomínky souvisí se zdravím mozku. Přičemž vysoký tlak způsobeným nadměrným solením může ovlivnit průtok krve do mozku a snížit jeho funkce. Méně soli tak znamená, více střízlivého úsudku.

hubnutí, kilogramy, dieta
ČTĚTE AJ
Co se stane s vaším tělem, když zhubnete čtyři kila. Opravdu se to vyplatí
Méně bolestí hlavy
Pokud vás často bolí hlava, zkuste méně solit. Jde o levné rychlé a zdravé řešení. Jídla s vysokým obsahem soli totiž mohou skutečně přímo po konzumaci vyvolat bolesti hlavy. Na vině je rozšíření cév, což je vlastně nejčastěji hlavní viník bolestí. Pokud budete méně solit, ani hlava vás nebude tak často bolet.

pevnější kosti
Stravování s vysokým obsahem sodíku může vést k oslabení kostí kvůli ztrátě vápníku. Sůl totiž dokáže odbourávat tento prvek z kostí a stávají se tak křehčími.

Snižte riziko rakoviny žaludku
Za rakovinou žaludku často stojí Helicobacter pylori. Asi už tušíte, že bakterii se výborně daří právě ve slaném prostředí. Čím více si posolíte jídlo, tím lepší podmínky pro život její dáváte. Snižte obsah soli a snížíte riziko, že způsobí problémy.

Nejnovější články