DomůZdravíJak dokáže pobyt u vody vyléčit ženskou duši i tělo

Jak dokáže pobyt u vody vyléčit ženskou duši i tělo

-

Stres, únava a starosti doma či v práci. S příchodem léta je čas sáhnout po nejlepším léku těchto obtíží. Podle vědců se něžnější polovička lidstva dokáže rychle uzdravit z více problémů právě v tomto ročním období. Proč je to tak?

Martin Harvan 11.07.2021 09:00 příroda, lesFoto: Shutterstock
Podle výzkumu má z přírody nejvíce léčivé účinky právě voda.
Život v klientce není přirozený, chce to ventil
„Přirozeným protijedem proti stresu je pobyt v přírodě,“ vysvětluje léčivé účinky přírody na lidskou psychiku odborník z univerzity v Oregonu Richard Taylor. Podle jeho výzkumu se úroveň stresu snižuje díky tomu až o 60%. Jak tvrdí, lidé se vyvíjely tisíce let a jejich fyziologie není navržena na život mezi čtyřmi stěnami. „Časem jsme si postavili příbytky, ve kterých jsme začali bydlet a skrývat se více dovnitř. I z tohoto důvodu začala u nás růst úroveň stresu, „vysvětluje.

Léčbu „přírodou“ využívají i lékaři
I další studie, které se uskutečnily za ostatní dvě desetiletí potvrdily, že voda, zelené plochy a sluneční světlo poskytují řadu zdravotních benefitů pro lidské tělo i duši. Zvláště prospěšné jsou pro ženy, které jsou náchylné k onemocnění jako jsou deprese, úzkosti a nemoci způsobené stresem. Netřeba se divit, že léčbu světlem či terapii vodou využívají ve své praxi i více odborníci na duševní zdraví.

Srdce ocení výlet k vodě
Nedávný výzkum, který se zaměřil na vliv vody na člověka dospěl k závěru, že pobyt u jezerech, řekách, ale zejména u moře má příznivý účinek na duševní zdraví. V jedné studii se výlety do přírody spojovali i se snižováním srdečního rytmu. Aktuální britský výzkum potvrdil, že intenzita stresu a riziko kardiovaskulárních chorob se snížily až o 40% u lidí s nízkými příjmy, kteří relaxovali u vody ve srovnání s lidmi na stejné sociální úrovni zavřenými v bytech ve městech.

Stav klidné mysli není mýtus
Wallace Nichols, autor knihy Blue Mind vysvětluje, že hledání vody bylo běžnou součástí našich předků. Ukázalo se, že plavání má podle něj na současnou populaci podobný vliv jako meditace. Název jeho knihy koresponduje ze stavem mysli, kteří učenci běžně používají k označení pokojného stavu vyvolaného vodou. Podle Nicholse je duševní rovnováhu třeba hledat zejména při vodních plochách, stojících či tekoucích zdrojích vody. V případě, kdy je horší počasí se máme více kurýrovat ve vlastní koupelně nebo se inspirovat fotografiemi a videi například plovoucích delfínů.

žena, smutek, vdova, truchlení
ČTĚTE AJ
Proč jsou ženy náchylnější k nemoci více než muži?
Pomohou i odvážnější vodní sporty
Skvělým lékem proti stresu, který funguje zejména u ženské populace je nejen pasivně vysedávání u vody, ale i absolvování různých vzrušujících sportů včetně raftingu či jízdě na lyžích. První zmíněnou aktivitu označuje Jennifer Stellar z univerzity v Torontu jako silný impuls pro duševní zdraví žen, které zůstává dlouhodobě zachovány po dlouhou dobu. Výzkum, který řízeny kanadská odbornice dokonce potvrdil, že vojenští veteráni, kteří se vydali na rafting zažili silný úžas z divoké vody, který nakonec u nich navodil vyšší úroveň pohody i během dalších sedmi dnů.

Relax potvrzen vědou
Jennifer Stellar vysvětluje, že příroda uklidňuje lidskou duši zejména díky její monotónnímu působení. Tvary stromů, jejich pohyby, vítr, šum listí či hukot vody se opakují v podobném rytmu a navozují pocit relaxu a meditace. Tyto vzorce jsou takzvané „fraktáty“ a působí jako přírodní antidepresivum. Vědci tuto teorii podpořily i speciálním výzkumem. Lidem, kteří si užívali zmíněné vzorce v přírodě měřili EEG. Takzvané alfa vlny vrcholily v čelní oblasti mozku a beta vlny na temeni hlavy, což znamená, že pobyt v přírodě nejen regeneruje, ale působí i relaxačně na člověka.

Moře nebo jezero? Každá volba má přínosy
Podle výzkumu má z přírody nejvíce léčivé účinky právě voda. Studie nerozlišuje zda jde o mořské nebo sladké zdroje této tekutiny. Přírodní rezervace, jezera, koupaliště či vodní toky v horách jsou ideální při snižování stresu. Výlet k moři přináší kromě pozitivních účinků na lidské zdraví i celou škálu jiných zdravotních výhod, které spočívají ve zlepšení dýchání, uvolnění svalů a léčbě pokožky.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek