DomůZdravíDržte se vědy! Tady je čas, kdy káva účinkuje na naše tělo...

Držte se vědy! Tady je čas, kdy káva účinkuje na naše tělo nejlépe

-

Kdy ráno pijete kávu? Hned, jak otevřete oči? Podle nových studií byste s jejím popíjením měli rozhodně počkat. Zde je vysvětlení, proč.

Pravda 07.07.2021 14:30 žena, káva, kaviareňFoto: Shutterstock
Kdy si dopřejete během dne kávu?
Steven Miller, neurovědec z „University of Health Sciences“ v Marylandu, přišel na optimální čas na ranní kávu. Podle něj bychom s ranní kafíčkem měli počkat do 9:30. Jeho vysvětlení? V době mezi osmou a devátou ráno je hladina kortizolu v naší krvi obzvlášť vysoká. Kortizol je stresový hormon, který podporuje tělo ve fázi probuzení a řídí naši bdělost. Steven Miller proto doporučuje vypít první kávu nejméně 1,5 hodiny po probuzení.

Předpokládá, že člověk vstává kolem osmé hodiny. Ráno je káva pravděpodobně nejúčinnější mezi 9.30 a 11.30, kdy je hladina kortizolu v krvi nízká – takové jsou zjištění zmíněného vědce. Tento čas umožňuje tělu lépe zpracovat stimulující kofein.

javro, PR článek, reklama, nepoužívat
ČTĚTE VÍCE
Pokud má káva pomáhat, třeba ji umět pít
Pokud si totiž dopřejete kávu v době, kdy už přirozený hormon kortizol účinkuje, můžete si vytvořit odolnost vůči kofeinu. Káva snižuje produkci kortizolu a tím snižuje vaši energii. Důsledek – káva nefunguje tak, jak by měla a tělo vyžaduje ještě více kofeinu.

Pokud však vstanete před osmou hodinou ráno, vaše hladina kortizolu stoupne o něco dříve. Pokud vstanete později, zvýšení hladiny kortizolu v krvi se odloží na pozdější dobu.

Podle Millera se hladina kortizolu přirozeně zvyšuje od 12:00 do 13:00 a od 17:30 do 18:30. Odpolední káva je tak podle jeho zjištění nejlepší kolem 14:00 a 15:00.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek