DomůRady a NávodyJeho sytou barvu si zamilujete: Nechte se nadchnout citrínem

Jeho sytou barvu si zamilujete: Nechte se nadchnout citrínem

-

Svým zářivě žlutým odstínem vnáší do života radost a optimismus. Připomíná drobné slunce, jehož paprsek se dovedným rukám šperkařů podařilo zachytit a připoutat do náramků, prstenů nebo přívěsků.

Běžně se ve volné přírodě vyskytují bledě žluté citríny. Právě podle charakteristického odstínu poznáte, že se jedná o pravý citrín, nikoli upravený ametyst, který je oranžový. Někdy se tyto minerály vyznačují i kouřovým či lehce nazelenalým zabarvením.

I citríny však mohou dosáhnout intenzivních a sytých barev. Zodpovědné je za to vyšší množství železitých iontů. Mezi lidmi k nejžádanějším proto patří sytě oranžové citríny s červenými odlesky, které se nazývají „madeiry“, popřípadě „palmeiry“, což jsou nerosty typické oranžově jantarovým zbarvením.

Nelze se proto divit, že citrín patří k nejkrásnějším minerálům. V klenotnictví je však zpracováván poměrně vzácně. Obvykle je vybroušen do tvaru fasetového brusu, kabošonu nebo ve formě glyptik. Šperky s citrínem proto představují jedinečný unikát, který na první pohled okouzlí každého ve vašem okolí. Prsteny s citrínem kombinují nejen tyto krásné kameny, ale i jiné.

Další informace se dočtete zde v našem článku o citrínech.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek