DomůRady a NávodyZa lahodným portským vínem nemusíte cestovat do Portugalska

Za lahodným portským vínem nemusíte cestovat do Portugalska

-

Velmi dobré víno se vždycky vryje do paměti a při vzpomínce na něj to dokáže vyloudit i tu správnou chuť. Rázem jako by se probudila velká chuť a touha po sklence. Naštěstí žijeme v moderní době, kdy není problém si kvalitní vína zakoupit ve vinotéce nebo dokonce v kteroukoliv hodinu si je objednat z internetu.

Chutná vína z ciziny

Snad každý již někdy ochutnal víno na své dovolené. Některá sice nezaujala, ale jiná například byla tak lahodná, že jste litovali, že si nemůžete přivézt více lahví. Je několik států, které se mohou pyšnit svými produkty. My se ale tentokrát podíváme na portugalské víno. Jeho historie je skutečně velmi zajímavá a jedno je jisté, kdyby neexistovalo francouzské víno, tak by se, těžko proslavilo portské. Francie vína dovážela do Anglie a zde byla velmi oblíbená, nicméně válka je válka a další různé vzájemné intriky dovedly vše k tomu, že se obchodování zastavilo.

Britští milovníci vína se rozjeli do světa a ejhle skutečně na svém putovním výzkumu našli takové víno, které bylo na patře lahodné a bylo výborné. Ale co naplat. Cesta dlouhá, technologie zpracování nebyla tak vyspělá a víno se dováželo zkažené. Ještě obchodníci zkoušeli různé triky, jak zkažené víno zachránit, ale jak to nemá barvu, chuť a vůni, tak to na trhu moc neuspěje. Vydali se znovu a až v Portugalsku narazili na opata, který jim dal ochutnat červené víno, které mělo nádhernou barvu, skvělou vůni, a nakonec ta chuť se popsat ani nedala. Portské víno tak poprvé vycestovalo za hranice ve větším množství. A ani po stovkách dlouhých let neztratilo na kvalitě. Portské víno se i dnes řadí mezi největší evropská vína.

Historie vrytá do vína

Portské víno je skutečně něco, co nezapomenete, jakmile se jednou s ním setkáte. Je to historie, která vytěžila z války a rovněž není od věci si udělat i návštěvu v této oblasti. Ihned se vám připomene víno, chuť, vůně a vše s ním spojené, sotva si jen přivoníte ke sklence, a to můžete stát na druhém konci světa. Nejkrásnější vinice jsou v údolí řeky Douro, v severní části Portugalska. Stranou nezůstává region Vinho Verde, což v překladu značí zelené víno. Díky tomu je víno tak označené, ale samozřejmě pochutnáte si na bílém, červeném nebo i na růžovém vinném skvostu z této oblasti. Prodej vína je možný po celém světě, a i u nás naleznete mnoho různých variant portského vína.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek