DomůBydleníProvoněný balkon díky těmto rostlinkám! Jistě, levanduli znáte a co další?

Provoněný balkon díky těmto rostlinkám! Jistě, levanduli znáte a co další?

-

Vůně rozkvetlé levandule připomíná sluneční krajinu v Provence.

Pravda 26.05.2021 09:00 balkon, levandule, kvetyFoto: Shutterstock
O vůni na balkoně se postará nejen levandule.
Večernímu posezení na balkoně tak dodá zcela výjimečný nádech lákavých dálek. Ale levandule potěší i mnohostranným využitím. Na konci období kvetení se dá rostlina velmi snadno vysušit. Za tímto účelem odřízněte stonky asi deset centimetrů pod květinami a vysušte. V malém sáčku se sušená levandule postará o to, aby celou skříň provoněla letem. Dalším bonusem – vůně, která je pro nás tak příjemná, odhání moli. Středomořská bylinka se používá také v kuchyni či při přípravě čaje na zklidnění a dobrý spánek.

máta
ČTĚTE VÍCE
Na kterém místě balkonu se daří mátě nejlépe? Její lístky pomohou i při hubnutí
Byliny jako rozmarýn, máta a bazalka patří mezi nejintenzivněji aromatické rostlinky. Jejich vůně se obvykle rozvine poté, co odtrhnete lístek či větvičku, případně třením listů mezi prsty, kdy se uvolňují výrazné éterické oleje. Pravidelný sběr listů pomáhá zvýraznit svěží a stimulující aroma. S bylinkovou zahradou na úrovni očí nebo nosu je zážitek z vůně obzvláště intenzivní. Pomocí závěsných košů či květináčů je snadné voňavé bylinky rozvěsit právě na takovou úroveň kolem vás na balkoně.

balkon
ČTĚTE VÍCE
Na maličkostech záleží! Díky nim váš balkon či terasa ožije, zde jsou inspirace
Znáte voňavou popínavou rostlinu zimolez? V květináči může zimolez narůst až do výšky 2 metrů, proto mu třeba připravit vhodné podmínky. Jeho vůně vás však okouzlí – dokonce, podle studie Istanbulské univerzity má i afrodiziakální účinek. Na balkoně si pro zimolez připravte květináč o objemu alespoň 20 litrů. Na dno květináče umístěte nepříliš tlustou vrstvu kamínků, které slouží pro regulaci přijaté vody, následně je zasypte zeminou.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek