DomůBydleníUmyvadla, koberce, linolea … Opravdu nepatří do běžného tříděného sběru

Umyvadla, koberce, linolea … Opravdu nepatří do běžného tříděného sběru

-

Na Slovensku si lidé sběrné dvory často vytvářejí už na stáních pro tříděný sběr, tzv. sběrných hnízdech.

TASR 08.06.2021 11:00 odpad, koberec, koberce, smetiskoFoto: Shutterstock
Mnohé druhy patří na sběrný dvůr.
Mnohé druhy patří na sběrný dvůr. „Patří sem všechno to, co bychom neměli vyhazovat do běžného tříděného sběru a často právě ten odpad, při kterém se občan zvykne nejvíce potrápit, aby přišel na to, kam s ním,“ řekl Marek Brinzík z organizace odpovědnosti výrobců Natur-Pack.

odpad, recyklace, třídění odpadu, smetí
ČTĚTE VÍCE
Dříve, než něco vyhodíte, krátce popřemýšlejte: Co je to za odpad a kam patří?
Jde například o objemný odpad, tedy ten, který se nevejde do běžných nádob na odpad. Jde o nábytek, umyvadla, koberce, linolea, drobný stavební odpad, odděleně sbírané složky komunálního odpadu, jako například staré elektrospotřebiče, baterie a akumulátory, biologicky rozložitelný odpad, textil, sklo (skleněné tabule) a pod. „Na sběrném dvoře by měly končit i nespotřebované chemikálie, oleje a jim podobné nebezpečné odpady z domácí chemie, barvy, rozpouštědla, prací prášky, lepidla apod. Pozor, je důležité předávat je v původních obalech, aby byly identifikovatelné, „přiblížil Brinzík. Vysvětlil, že pneumatiky na sběrný dvůr nepatří.

pet lahve, plast, recyklace
ČTĚTE VÍCE
Třídění plastů: Víte, proč by neměly končit v směsný kontejneru?
Sběrný dvůr provozuje obvykle obec nebo sdružení obcí a pro fyzické osoby, které jsou poplatníkům obce patřící pod sběrný dvůr, je předávání odpadů s výjimkou drobného stavebního odpadu bezplatné. „Sběrný dvůr se nenachází v každé obci, pravidla sběru je důležité si prohlédnout předtím, než odpady na konkrétní sběrný dvůr vyvezeme,“ doplnil Brinzík.

shutterstock 390526333
ČTĚTE VÍCE
Co byste měli vědět při třídění papíru? Toto patří do modrého kontejneru!
Upozornil, že na Slovensku si lidé sběrné dvory často vytvářejí už na stáních pro tříděný sběr, tzv. sběrných hnízdech. „Nejednou to tam vypadá katastrofální. A co je horší, tisíce – odhadem kolem 15 000 v uvozovkách sběrných dvorů jsme si udělali v naší přírodě. Ano, jsou to dobře známé černé skládky, „konstatoval Brinzík.

Zdůraznil, že odnesení odpadu na sběrný dvůr je součástí odpovědného nakládání s odpady a jedním ze způsobů, jak může každý přispět k ochraně životního prostředí.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek