DomůZdravíHrozí z nedostatku vitamínu A přibírání?

Hrozí z nedostatku vitamínu A přibírání?

-

Pomáhá zkvalitnit pokožku a zlepšuje vidění. Vitamín s prvním pořadovým písmenem v abecedě však dokáže mnohem víc. Vědci se však zamýšlejí nad tím, zda jeho nízké hladiny v lidském těle dokáží zkomplikovat hubnutí.

Martin Harvan 12.07.2021 11:00 Vitamín A, jídlo, zdravá stravaFoto: Shutterstock
Než sáhnete po výživových doplňcích, popřemýšlejte nad tím, které potraviny se pyšní obsahem kvalitních mikroživin.
Na co přišli?
Podle výzkumu zveřejněného v časopise Journal of the American College of Nutrition existuje vztah mezi tím kolik vážíme a tím kolik vitamínů a minerálů přijímáme prostřednictvím stravy nebo výživových doplňků. Nejnovější zjištění potvrzují vliv vitaminu A na přibírání. Pokud ho máme nedostatek, nabíráme rychleji na hmotnosti. Vědci provedli zajímavý výzkum na vzorku více než 18 tisíc Američanů a věnovali se mu až sedm let. Obézní dospělí lidé měli ve srovnání se štíhlejšími vrstevníky o 5 – 12% nižší příjem cenných mikroživin. Ve srovnání s lidmi s nízkou hmotností měli obézní lidé méně vitamínu A, C a minerální látky hořčík. Prokázalo se, že s hubnutím může souviset i příjem vitaminu E, D a minerálu vápník.

Důvodem je výběr stravy
Pátrání po otázce, proč se lidé s vyšší hmotností stávají obětí nedostatku vitamínů skončilo úspěšně. Tito jedinci měli podle vědců problém s konzumací zdravých jídel. Namísto toho více mlsají na sladkostech, slaných a smažených pochoutek. Tyto fakta se týkaly zejména lidí s Body Mass Indexem nad hranicí 30, ale i při morbidní obezitě, která začíná na hodnotě BMI 40. Autoři studie se však zamýšleli i nad jinými příčinami přibírání z chybějícího příjmu mikroživin. Vitamín A podle nich souvisí s regulací tukových buněk a hormonů, které souvisejí s udržováním zdravé tělesné hmotnosti. Podobně i vitamín D hraje důležitou roli při udržování fyzické kondice a štíhlé linie. Hospodaří totiž hormonem zvaným leptin. Jde o látku, která řídí pocit hladu, ale i to, kolik tuku se uloží v lidském těle.

sůl, chléb
ČTĚTE AJ
Co se stane s vaším tělem, když začnete méně solit? Určitě se to vyplatí
Týká se to i vás?
Pokud se zamýšlíte nad tím, zda patříte do skupiny s nízkým příjmem vitamínu A, zbystřete pozornost. Několik analýzy potvrzují, že až 40% dospělých lidí bez ohledu na jejich hmotnost nekonzumuje dostatečné množství základních mikroživin, a to vitamínů A, C, E a D. Stejně mají málo vápníku a hořčíku. Netřeba zapomínat, že léto je výborným obdobím pro příjem všech zmíněných látek.

Netřeba hned utíkat do lékárny, zejména v létě
Než sáhnete po výživových doplňcích, popřemýšlejte nad tím, které potraviny se pyšní obsahem kvalitních mikroživin. Vitamín A získáme konzumací brokolice, papriky, vodního melounu, ale i meruněk. Jednoduše řečeno oranžově a červeně zbarvené ovoce a zelenina obsahují beta-karoten, který se v lidském těle mění na vitamin A. Vitamin C získáváme z různých druhů ovoce a zeleniny. Éčko, známé jako elixír mládí, se nachází v hojném množství v rostlinných olejích, semenech rostlin a ořechách. S vitamínem D si v létě nemusíme dělat starosti. Jde totiž o látku, kterou si tělo dokáže vyrobit samo, a to díky slunečnímu záření.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek