DomůRady a NávodyJak koupit dálniční známku přes internet

Jak koupit dálniční známku přes internet

-

Skončila doba samolepících dálničních známek, které se z předního skla tak špatně odstraňují. Dnes stačí pár minut na internetu a dálniční známka je vyřízena. Jak na nákup dálniční známky?

Kontrola dálniční známky je běžná věc, se kterou má zkušenost takřka každý řidič. Vyjíždět na dálnici bez ní se rozhodně nevyplácí. Dálniční známka je stejně důležitá jako lékárnička do auta či jízda s nabitou baterií.

Tradiční otázkaKde se dá koupit dálniční známka?” už většinu řidičů nepálí. Dá se koupit odkudkoliv prostřednictvím chytrého telefonu.

Pokud člověk nemá přístup k internetu, nebo zkrátka rád nakupuje v kamenných prodejnách, může dálniční známku pořídit i v klasickém obchodě. Míst, kde se dá koupit dálniční známka, existuje celá řada. 

Nákup online je jednoduchý a šetří čas i energii

Elektronickou dálniční známku lze pořídit nákupem v elektronickém obchodě na webu eDalnice.cz. V e-shopu stačí vyplnit základní údaje a zvolit variantu dálniční známky. Formulář je jasný, přehledný a jednoduchý, zvládne to skutečně každý.

Na výběr jsou dálniční známky s dobou platnosti jeden rok, třicet dní nebo deset dní. Řidič zároveň může zvolit začátek platnosti dálniční známky. Může to být až tři měsíce po nákupu.

Velkou výhodou nákupu dálniční známky přes internet je služba informační sms nebo e-mailu, která upozorní na končící platnost známky. Řidiče tak nemůže překvapit kontrola dálniční známky den po skončení platnosti.

Dálniční známka v kamenných prodejnách

Může se stát, že řidič nemá možnost pořídit si dálniční známku přes internet. V tomto případě je k dispozici řada míst, kde lze doklad pořídit osobně. Například na České poště nebo v síti čerpacích stanic EuroOil.

Postup je velmi podobný jako při nákupu přes internet. Údaje však řidič sám nevyplňuje, od toho je na nákupním místě obsluha. Údaje tedy stačí jen nadiktovat. Poté dostane řidič potvrzení o vyřízení dálniční známky.

Pokud se povede nadiktovat údaje chybně, je možné vše do 15 minut opravit. Vyplatí se tedy po nákupu vše rovnou překontrolovat.

Nákup dálniční známky v samoobslužných kioscích

Třetí varianta, jak získat dálniční známku, je návštěva samoobslužného kiosku. Vše probíhá podobně jako v předchozích variantách. Tentokrát však údaje vyplňuje opět řidič. Samoobslužné kiosky jsou umístěné v blízkosti hraničních přechodů.

Ceny dálničních známek v roce 2022

Řidiči platí v roce 2022 stejnou částku jako v roce 2021. Ceny různých variant dálničních známek jsou tyto:

  • dálniční známka na 10 dní: 310 Kč
  • dálniční známka na 30 dní: 440 Kč
  • dálniční známka na 1 rok: 1 500 Kč

Existují určité úlevy a zvýhodnění. Koho se týkají?

Ekologická cena dálniční známky

Ekologická cena snižuje cenu dálniční známky na polovinu. Vztahuje se na vozidla, která jsou poháněná zemním plynem nebo biometanem, netýká se však vozidel na LPG pohon. 

Úplné osvobození od dálniční známky

Dálniční známku nemusí hradit majitelé vozidel na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon, jejichž SPZ začíná písmeny EL. Stejná úleva se týká i majitelů historických vozidel

Majitelé historických vozidel nemusí platit za dálniční známku.

Platit za dálniční známku nemusí ani držitelé průkazu ZTP a vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí léčených kvůli zhoubným nádorům nebo hemoblastóze. 

Mohlo by Vás zajímat

PR článek