DomůZdravíRevoluce v dietě, která pomůže zhubnout?

Revoluce v dietě, která pomůže zhubnout?

-

Méně sacharidů, více bílkovin. A úspěch v podobě štíhlé postavy je zaručen. I takto nás přesvědčují mnozí specialisté na výživu o dietě, která se soustřeďuje na snižování kalorického příjmu. Vědci však přicházejí s novým zjištěním a varují, že ne ze všech proteinů se hubne.

Martin Harvan 14.07.2021 12:00 hubnutí, kilogramy, diétaFoto: Shutterstock
Hubnutí se nedaří?
Každý o ní slyšel
A mnoho lidí ji už i vyzkoušelo. Dieta, která mění postavy k lepšímu má prý v současnosti trhliny. Pracovala se zajímavou myšlenkou, při které se v jídelníčku omezoval příjem sacharidových jídel jako jsou například pečivo, rýže, brambory a naopak se do něj přidávali potraviny s vysokým množstvím bílkovin. Nejvíce se tomuto stylu stravování podobá takzvaná keto dieta. Tým odborníků, kteří se desetiletí zabývá lidskými hormony a metabolismem se nyní snaží přepsat „učebnice“ zdravé výživy.

Vyznat se v dietách je těžké
Lékař z University of Wisconsin-Madison Dr. Dudley Lamming se věnuje endokrinologii, vědě o fungování hormonální soustavy. Kromě toho se specializuje na diabetes a látkovou výměnu. V nejnovějším výzkumu přichází se zprávami, ve kterých přesvědčuje, že hubnutí prospěje menší, ne větší konzumace bílkovin. „Diety s vysokým obsahem tří aminokyselin s rozvětveným řetězcem, BCAA aminokyseliny, jsou spojeny s cukrovkou, obezitou a jinými metabolickými poruchami,“ přesvědčuje na portálu eatthis.com.

Něco o aminokyselinách
BCAA tvoří aminokyseliny s názvem isoleucin, leucin a valin a jsou velmi dobře známé mezi všemi sportovci. Jejich hlavním úkolem je ochrana svalové hmoty při náročném tréninku. Aminokyseliny jsou přitom základní složky bílkovin, které se modernější označují názvem proteiny. Zmíněné tři látky si lidské tělo nedokáže vyrobit, a tak je musíme přijímat ze stravy nebo prostřednictvím výživových doplňků.

Že by pokus století?
Doktor Lamming se ujal na zvláštní experiment. Naštěstí, vyzkoušel ho na laboratorních myších, které během prvních dvou týdnů výkrm typickou „západní“ stravou bohatou na cukry a tuky. Po tom jak přibraly pár gramů a z pohledu jejich „myší“ perspektivy se staly obézní, začal zmíněný lékař s dalším pokusem. Myším omezil ve stravě první BCAA aminokyselinu isoleucin. Lamming vysvětluje, že na jeho kupodivu myši začaly konzumovat více potravy, ale zároveň ztrácely i na hmotnosti.

Vitamín A, jídlo, zdravá strava
ČTĚTE AJ
Hrozí z nedostatku vitamínu A přibírání?
Když se „nakopne“ látková výměna
Důvod hubnutí je podle něj třeba hledat v zrychlení metabolismu, ke kterému došlo právě po tomto pokusu. Pokusná zvířata byla zároveň štíhlejší a vykazovali lepší hladiny cukru v krvi což je zásadní při kontrole diabetu 2. typu. Isoleucin se nachází zejména v mase, ale také ve vajíčkách, sýrech, ořeších a semenech rostlin. Problém je v tom, že při nízkosacharidové dietě se doporučuje konzumovat zmíněné potraviny ve větším množství. Známý endokrinolog však tvrdí, že omezením těchto jídel zhubneme mnohem rychleji.

Ne všechno je třeba omezovat
Podívejme se i na další složky BCAA aminokyselin. Například omezování valinu už nemělo takový efekt jako v případě předchozí sloučeniny. Valin se přitom nachází v potravinách jako jsou hrášek, chřest, houby, batáty či arašídy. Vypouštění leucinu ze stravovacího plánu působilo rozpačitě. Jednoduše řečeno, metabolismus ovlivňoval různé. Vědci se nakonec shodli na tom, že snižování příjmu poslední zmiňované aminokyseliny, která se nachází v mléčných výrobcích, sóji a dalších luštěninách, nemá vliv na hubnutí.

Na co si dát pozor?
Dr. Lamming věří, že lidé na základě tohoto výzkumu přehodnotí své stravovací návyky. Jeho klíčovou radou je, abychom v rámci jakékoliv diety nepřeháněli s konzumací bílkovin. Zejména takových proteinů, které se nacházejí v mase, vajíčkách či sýrech. Netřeba zapomínat, že zmíněné jídla jsou bohaté i na živočišné tuky, které mohou samy o sobě způsobovat nežádoucí změny na hmotnosti.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek