DomůRady a NávodyCo se zápachem, který se při přípravě ryby šíří celým bytem? 5...

Co se zápachem, který se při přípravě ryby šíří celým bytem? 5 tipů, jak ho eliminovat

-

Ryby jsou chutné a zdravé, o tom není pochyb. Jejich příprava není nijak náročná, což však dokáže znepříjemnit jejich pravidelnou konzumaci v domácím prostředí, je zápach.

Pravda 12.04.2021 09:00 ryby, pangasius, naťová cibuľkaFoto: Robert Hüttner, Pravda
Ryby milujete, ale co s tím zápachem?
Ten se při jejich přípravě šíří nejen kuchyní, ale celým bytem. Existují však jednoduché triky, jak si s „aroma“ během přípravy jídla poradit a minimalizovat zápach ryb v bytě.

mléko
Před samotnou přípravou byste rybu měli asi na 5 minut položit do mléka. Nemějte obavy, ryba následně nebude chutnat po mléku. Bílkovinný kasein z mléka se kombinuje s trimethylamin (látka zodpovědná za nepříjemný zápach), čímž se zčásti neutralizuje zápach. Asi po 5 minutách v mléce rybu opatrně opláchněte pod studenou vodou a připravte ji tak, jak jste plánovali.

brambory
Pokud jste rybu uložili před přípravou do plastové nádoby, zápach z nádobky „vyženete“ následovně: Nakrájejte brambory na malé kousky a vložte je do nádoby s trochou soli. Po několika hodinách by měl být zápach pryč. Pak můžete nádobu normálně umýt.

ocet
Pomoci může také trik s octem. Pokud připravujete rybu na pánvi, pak můžete během přípravy natáhnout mezi hrnec a pokličku jemný hadřík namočený v octové vodě, vyždímanou. Ta nepříjemné pachy zčásti pohltí.

citron
Citronová vůně také pomůže odstranit zápach po rybě. Nakrájejte citron na silnější plátky a vložte je do hrnce s vařící vodou, zatímco rybu pečete v pánvi na vedlejší plotně. Pokud připravujete rybu v troubě, můžete po dopečení vložit do trouby citrónovou kůru nebo slupky z pomeranče. Éterické oleje pomohou odstranit zápach.

bobkový list
Starým domácím trikem na eliminaci zápachu ryb je spálení sušeného bobkového listu po přípravě ryb. Položte bobkový list do popelníku či jiné ohnivzdorné nádobky a zapalte ho zápalkou. Hořící list nenechávejte bez dozoru!

Mohlo by Vás zajímat

PR článek