DomůVíkendV pandemii ani mimo ni. Starší lidé nezůstanou bez pomoci

V pandemii ani mimo ni. Starší lidé nezůstanou bez pomoci

-

Návštěvami přímo v domácnostech se rozhodlo Centrum rodiny v Dúbravke pomoci bratislavským seniorům. Hlavním cílem tohoto ušlechtilého projektu je zejména zapojení seniorů do společenského života, aby se vyhnuli sociální izolaci a samotě.

Martin Harvan 12.09.2021 06:00 senior, důchodce, pomoc, opatrovanieFoto: Shutterstock
Bez pomoci zůstávají senioři sami, opuštěni, chybí jim sociální kontakt a postupně se to může odrážet i na jejich zdraví.
Projekt Menora se zaměřuje prioritně na návštěvy starých lidí, kterým nabízí společnost, ale i různé formy pomoci. „Prvotní nápad vznikl při rozhovoru u kávy. Centrum rodiny v Dúbravke poskytovalo různé možnosti pro maminky s dětmi a rodiny a spolu s kamarádkou Beátkou Michniakovou jsme hledali nějakou aktivitu i pro seniory. Vznikla myšlenka navštěvovat osamělých lidí přímo doma. Z malého nápadu postupně vznikla služba návštěv seniorům, „říká o projektu pro Pravdu sociální pracovnice Mgr. Eva Tinova z Centra rodiny Dúbravka.

Zmíněné zařízení spolupracuje v rámci této aktivity se zařízeními seniorů v okolí, přičemž odborné vedení mu poskytuje členka správní rady centra.

ruce, senior, hlídání, láska, pomoc
ČTĚTE VÍCE
Toužíte pomáhat seniorům? Staňte se dobrovolníkem
Ohroženo je zdraví seniorů
Projekt nabízí návštěvy zejména osamělým a opuštěným lidem. „Chceme, aby se zmírnila jejich izolovanost, necítili se sami, měli pocit, že nejsou zbyteční a možná našly i více radosti ze života. Našimi klienty jsou většinou klienti / ky zařízení pro seniory, ale i osamělí lidé v domácnosti, „vysvětluje sociální pracovnice cíle Menor.

Bez pomoci zůstávají senioři sami, opuštěni, chybí jim sociální kontakt a postupně se to může podle Evy Tinova odrážet i na jejich zdraví. „Ze zkušenosti při realizaci této aktivity víme, že bez stimulace ve formě sociálních kontaktů a přátelství, mentální i fyzické zdraví seniory většinou upadá. O to víc jsme toho svědky nyní v čase pandemie. „

Vybaví poštu, telefonáty i procházky
Návštěvy dobrovolníků se realizují podle možností v rámci platné aktuální pandemické situace, prioritně v exteriéru bytu nebo zařízení. Obsahem návštěv jsou přátelské rozhovory, procházky, společenské hry, asistence při drobných úkonech jako například vyřizování pošty či telefonování. Návštěvy jsou realizovány vyškolenými dobrovolníky a zdarma.

„Naší ambicí není nahradit rodinu, či blízké, měli jsme však klientku, která si s dobrovolnicí vytvořila hlubší vztah. Některé životní příběhy klientů jsou opravdu inspirativní, každý člověk však má ten svůj, který je důležitý a jedinečný, „říká pro Pravdu jedna z koordinátorek Beáta Michniaková. Jak zdůrazňuje, potřeba setkávání se staršími generacemi lidí zesílila zejména v období pandemie koronavirus.

důchodkyně, hlídání, sestřička
ČTĚTE VÍCE
Pečovatelství: nedoceněné povolání
Situace byla těžká již před Korona
Velká část seniorů už v době před přijetím pandemických opatření prožívala samotu, izolaci a omezený kontakt s blízkými, které se s příchodem krize několikrát znásobily. „Pandemie nám znemožnila návštěvy seniory, ale zůstali jsme s nimi v kontaktu přes telefonické rozhovory a pomoc při nákupech a když se uvolnily opatření, tak jsme se s nimi setkávali iv zahradě Centra rodiny. Společné mezigenerační setkání senioři velmi vítají a my se těšíme z každého jejich úsměvu. Aktivnější senioři mají možnost přijít do Centra rodiny jako dobrovolníci například při práci v zahradě, zpracování potravin, doučování, šití a podobně, ale i jako realizátoři vlastních aktivit. Takto jim chceme dát prostor pro realizaci a možnost zúročit své zkušenosti, dovednosti ze života a poslat je dál do komunity, „doplňuje Tinova.

Rádi přivítají i nové tváře
Do práce se seniory se může zapojit každý nad 18 let. Dobrovolník by měl mít trpělivý, neměl by mu chybět laskavý přístup a ochota poskytnout svůj volný čas pro práci se seniory. Senioři se však nemusí bát, protože dobrovolníci procházejí poměrně přísným výběrem.

Zájemci o tento druh aktivity musí vyplnit příslušný formulář, absolvují úvodní rozhovor s koordinátorka a také přibližně 2 – 3 hodinové školení. Během dobrovolné činnosti nabízí centrum dobrovolníkům pravidelnou odbornou supervizi, v jejímž rámci se snaží řešit případné problémy, navzájem se povzbuzují a kromě toho zajišťuje také vzdělávání v oblasti pomoci seniorům a komunikace s nimi.

Pomoc mladé generace lidí těm, kteří jsou o několik desetiletí starší se realizuje prostřednictvím projektu Zpět k sobě navzájem, který podporuje hlavní město SR Bratislava z grantového programu Bratislava pro všechny. Zájemci o dobrovolnictví mohou najít bližší informace na webové stránce centrumrodiny.sk.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek