Stáří není začátkem konce. I těmito slovy se snaží vědci přesvědčit starších lidí v pozoruhodném výzkumu, podle kterého s přibývajícím věkem nedochází k úpadku všech mentálních schopností. Právě naopak.
Martin Harvan 09.09.2021 08:00 duše, paměť, mozek, strom, hlavaFoto: Shutterstock
Šedesátníci mohou mít některé mozkové funkce na kvalitativně jiné úrovni než mladé generace lidí.
Zatímco jedna skupina těchto vlastností se oslabuje, jiné se derou v důchodovém věku na světlo světa. Šedesátníci tak mohou mít některé mozkové funkce na kvalitativně jiné úrovni než mladé generace lidí.
Popírají staré předsudky
Učenci se nechali slyšet, že některé klíčové mozkové funkce se u seniorů zlepšují. Toto tvrzení je tak v rozporu s obecně zavedenými „pravdou“ o tom, že mentální schopnosti starých lidí se plošně snižují. Ačkoliv se na první pohled zdá, že senioři upadají po duševní stránce, opak je pravdou. S přibývajícím věkem se u nich vyvíjí schopnost zaměřovat se na důležité věci a ignorovat takzvané rušivé vlivy. Například, mladší člověk si zřejmě dokáže zapamatovat více faktů, nemusí se však soustředit na jejich podstatu, což starším lidem nedělá problém. Stáří tedy zasahuje zejména paměť, ale schopnost rozhodování a sebekontroly vzkvétá.
cigareta, kouření, nikotin, kouř, popelník
ČTĚTE VÍCE
Zlepšuje nikotin paměť? Překvapivý výzkum prozrazuje jako
Vedoucí zmiňovaného výzkumu João Veríssimo z Lisabonské univerzity v Portugalsku tvrdí, že stárnutí se nespojuje jen s úpadkem mentálního výkonu člověka, ale i se zlepšením některých funkci mozku. „Z toho vyplývá, že se stářím obecně nespojuje mentální pokles, dochází jen k ovlivňování některých funkcí,“ vysvětluje šéf výzkumu.
Na sondáži se zúčastnilo přes 700 lidí ve věku 58 – 98 let. Vědci se u této skupiny lidí zaměřovali na tři oblasti mentálních schopností. První je zvýšená ostražitost, která spouští pozornost při nových informacích a podnětech. Druhou orientace, čili schopnost pohybovat se ve známém i neznámém prostoru a třetí je takzvaná výkonná inhibice. Poslední zmiňovaná schopnost zahrnuje možnost ignorovat všechny rušivé vlivy a zaměřit se na podstatu.
mozek, cviky, alzheimer
ČTĚTE VÍCE
Kdy se třeba bát demence?
Jak používají mozek staří a mladí lidé?
Podle Veríssimiho lidé používají neustále všechny tyto procesy. „Když například řídíte auto, zapíná se ostražitost při blížící se křižovatce. Orientace nastane tehdy, pokud svou pozornost přesunete na neočekávaný pohyb, například na chodce. A výkonná funkce vám pomůže eliminovat nepodstatné vjemy, jako jsou reklamní poutače, „zdůrazňuje. Výzkum ukázal, že ve vyšším věku dochází k postupnému poklesu prvního procesu, tedy ostražitosti. Orientace a výkonnost se naopak zlepšují. Zajímavé je, že tyto dvě schopnosti jsou na tom dobře ještě i po 65. roku života.
Limity přece jen existují
Vědci na základě několika desetiletí zkoumání nervové soustavy dospěli k závěru, že mozek starších lidí se ve stáří reorganizuje a pracuje různými způsoby. Proti úpadku mentálních funkcí podle nich pomáhá procvičování paměti a namáhání mozkových funkcí, například při školeních, učení cizího jazyka, luštění křížovek či hraní vědomostních her. I přesto však třeba podle šéfa vědeckého týmu z portugalské univerzity počítat s tím, že věk nakonec doběhne každého. Po sedmdesátce máme počítat s poklesem kognitivních funkcí a přiměřeně tomu přizpůsobit i svůj život.
https://casopisgenerace.cz/poridte-si-do-sve-domacnosti-nadherny-dubovy-nabytek-nebudete-litovat/
https://superdeti.cz/magie/
https://60plus.cz/san-giovese-vas-ohromi-po-prvnim-dousku/