DomůVíkendZlepšuje nikotin paměť? Překvapivý výzkum prozrazuje jak

Zlepšuje nikotin paměť? Překvapivý výzkum prozrazuje jak

-

Výpadky či ztrátu paměti, které jsou typické pro vyšší věk, touží vědci poslat do minulosti. V nové studii se snaží prokázat pozitivní vliv nikotinu na ty oblasti mozku, díky kterým si upevňujeme vzpomínky. Problém je však v tom, že nikotin se nachází v cigaretách a škodí.

Martin Harvan 04.09.2021 06:00 cigareta, kouření, nikotin, kouř, popolníkFoto: Shutterstock
Touha po cigaretách je v některých případech tak silná, že se kromě fyzické vyvíjí i psychická závislost.
Výzkum říká jasně, nikotin může zlepšovat paměťové funkce. Ne nadarmo se říká, že potahováním z cigarety si kuřáci ulevují od napětí a zlepšuje se jejich schopnost koncentrace. Tento fakt má však i odvrácenou stranu, zmiňovaná látka obsažená v drtivé většině v tabákových výrobcích totiž zvyšuje krevní tlak, zužuje krevní cévy a způsobuje silnou závislost. Touha po cigaretách je v některých případech tak silná, že se kromě fyzické vyvíjí i psychická závislost. Nikotin je ve skutečnosti přírodní látka. Nachází se v tabáku a působí na lidský organismus stimulačně podobně jako kofein z kávy. Při jeho užívání, například kouřením, se do těla dostávají i různé karcinogenní chemikálie.

Prý ochrání před vážnou nemocí
Odborníci na Alzheimerovu chorobu vysvětlují, že zmiňovaná povzbuzující látka ovlivňuje nikotinové receptory v hipokampovej části mozku. V případě, že dojde k zablokování takového receptoru, zabraňuje se stejně ztrátě paměti, která je typická zejména pro Alzheimerovu chorobu. Zvláště starší lidé vědí potvrdit, že s přibývajícími léty se ztrácí jejich schopnost soustředění a učení. Okleštěná je i paměť, zvláště pokud jde o vzpomínky na nedávno prožité události. Běžně se tak stává, že někteří lidé s touto nemocí si nepamatují, kde se aktuálně nacházejí, ale vzpomínají si na přesné detaily z minulosti.

srdce, cholesterol
ČTĚTE VÍCE
Jako mastné jídlo ničí paměť seniorů?
Když nervové buňky umírají
Na vznik Alzheimerovy choroby mají vliv několik faktorů a pravdou je, že má biologický základ. Ovlivňují ji amyloidové povlaky a degenerace nervových buněk. Takzvaný amyloidový beta peptid se běžně nachází v mozku a nezpůsobuje žádné potíže. K problémům dochází ve vyšším věku, které povzbuzují i ​​genetické predispozice a různé environmentální dopady, zejména kvalita ovzduší, vody či půdy. Hromadění amyloidových povlaků je toxické pro nervové buňky. Postupem času je nejen poškozuje, ale i zabíjí.

Pomáhají komunikovat mezi buňkami
V době, kdy se v nervové soustavě objeví povlaky, má většina lidí již vážné problémy s pamětí. Toto poškození je bohužel nezvratné. Cílem aktuálních výzkumů je zejména to, aby vědci věděli zachytit amyloidový beta peptid v raných stádiích, tedy ještě v období před vytvořením povlaků. Nikotinové receptory se nacházejí v buněčné membráně a zajímavé je, že zprostředkovávají komunikaci mezi vnitřním prostředím buňky a vnějším prostředím. Tyto receptory jsou napojeny na několik funkcí nervového systému, a to například na koordinaci pohybů, paměť, pozornost, spánek, bolest a úzkost. Nikotin je agonista (stejně působící činitel) zmíněných receptorů. To znamená, že má na nich podobné účinky jako jiné přirozené hormony v mozku.

strava, hubnutí, obezita, dieta
ČTĚTE VÍCE
Zabrání hubnutí u seniorů demenci?
Pravda či ne?
Odborníkům se podařilo prokázat, že nikotin brání rozvoji Alzheimerovy choroby. Jedním dechem však upozorňují, že účinky kouření nelze podceňovat a rozhodně ho nedoporučují jako prevenci tohoto vážného onemocnění. Nikotin se totiž spojuje is předčasným stárnutím buněk a vznikem více druhů rakoviny. I proto se snaží v současnosti najít molekuly podobné nikotinu, které by pomohly starším lidem zlepšit paměťové funkce. Pátrání po novém zázraku pro mozek seniory je však podle nich už téměř na dosah.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek