DomůRady a NávodyElektrická vozítka pro seniory, jak je vybrat?

Elektrická vozítka pro seniory, jak je vybrat?

-

S věkem se v mnoha případech objevuje zhoršený zdravotní stav, který vede ke snížené mobilitě. Naštěstí ani starší lidé v současné době nemusejí na svobodu pohybu rezignovat. Co umí vozítka pro seniory?

Pohyb usnadní elektrická zařízení

Jistou možností je klasický elektrický vozík. Tato zařízení jsou však poměrně cenově náročná na pořízení a nejsou výjimkou ceny převyšující i 100 000 Kč.

Byť je možné za určitých podmínek nárokovat úhradu na pojišťovně, ne každý pacient na tuto možnost dosáhne. Podmínkou je oční, psychologické a interní vyšetření. Nakonec se musí pomůcka i schválit revizním lékařem.

Řada lidí se tak snaží nutné byrokracii vyhnout a rozhodne se pořídit si kompenzační pomůcku v podobě elektrického vozítka pro seniory. Ta se vyrábějí jako:

  • tříkolky
  • čtyřkolky

V podstatě se jedná o elektrické skútry, které slouží jednak pro osoby se sníženou pohyblivostí, ale i pro zdravé seniory, kteří si chtějí zajet například na nákup nebo na výlet do přírody.

Ač tak převládá zakořeněný pohled, že je takovýto skútr primárně jakousi alternativou elektrického vozíku, lze říci, že tomu tak není. Vozík je určen výrazněji handicapovanému uživateli. Skútr si může dopřát i zdravý senior jednoduše proto, aby si usnadnil život.

Podle čeho vybrat vozítka pro seniory

Při výběru konkrétního zařízení je tak potřeba si zodpovědět zejména následující dotazy:

  • kam budu jezdit
  • jak daleko budu jezdit
  • jak budu zařízení skladovat
  • jakou zátěž bude muset zařízení zvládnout

Z toho vyplývají následující kritéria výběru:

Trojkolka nebo čtyřkolka

Do náročnějšího terénu se více hodí hlavně typ čtyřkolky. Ty jsou stabilní. S trojkolovým modelem se však o něco lépe manipuluje a vejdete se s ním třeba i do výtahu. Dle zkušeností výrobců si obvykle čtyřkolky paradoxně pořizují spíše dámy.

Výkon motoru

Stejně tak lze do těchto podmínek doporučit především skútr s adekvátně vyšším výkonem a většími koly. Obvykle jsou elektrické vozíky pro důchodce osazeny motorem s výkonem až 1000 W.

Rychlost

Elektrická vozítka pro seniory nabídnou i možnost přepínání rychlosti v několika stupních. Maximální rychlost pak nepřevyšuje 25 km/h.

Dojezd

Důležitým parametrem je i dojezdová vzdálenost. Ta je podmíněna kapacitou baterie. Dojezd může činit cca 40-80 km, u městských modelů stačí kolem 20-40 km.

Nosnost

Zásadním parametrem je také nosnost. Nosnost elektrického vozítka pro seniory se pohybuje až na 150 kg. Některé modely jsou i dvoumístné a uvezou bez problémů i dva pasažéry. Vybavena jsou tato vozítka také speciálním úložným boxem, který pojme například nákup.

Nabíjení

Skútr se nabíjí standardně, z obyčejné zásuvky 220 V. Nijak se neliší například od mobilního telefonu. To samozřejmě podmiňuje dostupnost zdroje elektřiny. Myslete tak například i na to, zda elektrické vozítko dostanete do interiéru přes chodbu, vejdete se s ním do výtahu nebo zdoláte schody ve vchodu.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek